ASV amatpersonas un militārie analītiķi nav pārliecināti, ka kasešu munīcija palīdzēs Ukrainai būtiski mainīt situāciju frontē. Par to, atsaucoties uz sarunu biedriem, raksta The New York Times.
Kā norāda Londonas Karaliskā Apvienoto pakalpojumu institūta vecākais līdzstrādnieks, kurš Ukrainu apmeklējis vairākas reizes, ietekmes mērogs Ukrainas pusei nebūs milzīgs.
“Tas padarīs Ukrainas artilēriju nedaudz nāvējošāku. Reālā ietekme būs jūtama vēlāk šogad, kad Ukrainai būs ievērojami vairāk munīcijas nekā būtu bijis savādāk,” sacīja NYT avots.
Izdevums vēsta, ka pēdējo nedēļu laikā ASV amatpersonas privātās sarunās stāstījušas, ka ir vīlušās Ukrainas armijas stāvoklī. Pēc New York Times sarunu biedru domām, daži komandieri, neapmierināti ar pretuzbrukuma lēno gaitu un bailēm par zaudējumiem savās rindās, “atgriezās pie vecajiem ieradumiem – gadu desmitiem ilgas padomju apmācības artilērijas apšaudē – tā vietā, lai pieturētos pie Rietumu taktikas un spiestu spēcīgāk, lai izlauztos cauri Krievijas aizsardzībai.”
Uz amerikāņu žurnālistu jautājumu par šādu kritiku, bijušais Ukrainas aizsardzības ministrs Andrijs Zahorodņuks atbildēja: “Kāpēc viņiem neatnākt un pašiem to neizdarīt?”
Pentagons uzskata, ka lēmums par kasešu munīcijas nodošanu Ukrainai dod karavīriem vairāk laika pārbaudīt Krievijas aizsardzības vājās vietas un ļauj darīt to, ko tie prot vislabāk – dienā izšaut tūkstošiem artilērijas šāviņu, lai nogurdinātu iebrucējus.
Tāpēc ir pāragri precīzi spriest par Ukrainas bruņoto spēku pretuzbrukuma rezultātiem. Un, iespējams, kasešu munīcija ļaus Ukrainai pārskatāmā nākotnē izturēt artilērijas kaujas.
“Tas ir lēnāk, nekā mēs cerējām, bet ukraiņiem ir atlicis daudz kaujas spēka,” sacīja aizsardzības sekretāra vietnieks politiskajos jautājumos Kolins Kāls, piebilstot, ka lielākā daļa no deviņām Rietumos apmācītajām ukraiņu brigādēm vēl nav ievadītas kaujās un tiek turētas rezervē.