ASV ieteica Kijevai ierobežot savu pretuzbrukumu konkrētiem mērķiem un teritorijām, lai neieslīgtu vairākās frontēs. Lai sagatavotos manevriem, Pentagons spēlēja “kara spēles” ar Ukrainas ģenerāļiem, analītisku vingrinājumu, kas paredzēts, lai palīdzētu bruņotajiem spēkiem saprast, kādi spēki ir jāsamontē, lai gūtu panākumus dažādos scenārijos, CNN sacīja ASV amatpersonas un ukraiņu avoti.
Ukraiņi sākotnēji apsvēra plašāku pretuzbrukumu, bet pēc tam samazināja savu misiju uz dienvidiem, Hersonas reģionā, paziņoja ASV un Ukrainas amatpersonas.
“ASV un Ukraina ir iesaistītas darba dialogā starp militārpersonām vairākos līmeņos. Sīkāku informāciju par šiem kontaktiem nekomentēsim. Kopumā mēs sniedzam ukraiņiem informāciju, lai palīdzētu viņiem labāk izprast draudus, ar kuriem viņi saskaras, un aizsargātu savu valsti no Krievijas agresijas. Ukraiņi paši pieņem galīgos lēmumus par savām operācijām,” sacīja brigādes ģenerālis Pats Raiders.
Rietumu amatpersonas runā par paritātes palielināšanu starp Ukrainas un Krievijas militārpersonām. Tajā pašā laikā viņi vilcinās nosaukt Ukrainas operāciju, kas pirmdien sākās Hersonas apgabalā, par īstu “pretuzbrukumu”.
Tas, cik veiksmīgi Ukrainai veiksies zaudēto teritoriju atgūšanā, joprojām ir atklāts jautājums, telekanālam CNN stāsta ar izlūkdienestu pazīstami avoti. Kijeva jau atzinusi, ka ofensīva, visticamāk, būs lēna operācija, tuvojoties bargai ziemai un pēc tam agram pavasara atkusnim, kas var novest pie karadarbības pauzes.
Tomēr Ukrainas Rietumu padomnieki saka, ka Ukrainas armija ir daudz konkurētspējīgākā vidē ar Krieviju, nekā pat pirms dažiem mēnešiem domāja. Krievija joprojām saglabā pārākumu kopējā personāla un masīvās artilērijas ziņā. Tomēr Ukrainas spējas, ko pastiprina mūsdienu Rietumu ieroči un mācības, ir likvidējušas svarīgu plaisu.
“Tas parāda, ko var darīt pastāvīga apmācība un bruņojums, ja militārpersonas ir ļoti motivētas un spēj veikt savus uzdevumus,” CNN sacīja augsta ranga NATO amatpersona.
Pēc viņa teiktā, ir pāragri runāt par Ukrainas ofensīvas apmēriem, taču Ukrainas bruņoto spēku darbības jau ir ietekmējušas Krievijas spēju šķērsot Dņepru. Cita amatpersona uzbrukumu Krimā nodēvēja par gudru stratēģiju: Krievija izmanto pussalu kā cietoksni operācijām Ukrainas dienvidos. Maskava arī bijusi spiesta novirzīt resursus no austrumiem “vienkārši sakarā ar ziņām, ka ukraiņi, iespējams, vairāk uzbrūk dienvidos”, pirmdien paziņoja ASV Nacionālās drošības padomes stratēģiskās komunikācijas koordinators Džons Kērbijs.
ASV un Ukrainas avoti CNN stāsta, ka iepriekšējie Ukrainas operācijas plāni sākotnēji bijuši plašāki. Tie ietvēra ambiciozākus mērķus atgūt teritorijas, kas tika zaudētas Krievijas iebrukuma dēļ pēdējo sešu mēnešu laikā, tostarp Zaporižje. Plānošanas mācības arī palīdzēja ASV labāk saprast, kādu aprīkojumu, munīciju vai izlūkdatus tās varētu piedāvāt, lai Ukrainai sniegtu vislielāko labumu.