Jaunajā gadā eksperti Amerikas Savienotajās Valstīs sāk runāt par “kvaddēmiju” — vienlaicīgu COVID-19, gripas, respiratorā sincitiālā vīrusa (RSV) un norovīrusa saslimstības pieaugumu. Šīs infekcijas izplatās ļoti ātri, radot ievērojamu spiedienu uz slimnīcām un ārstiem, taču ir pasākumi, ko varat veikt, lai aizsargātu sevi un savus tuviniekus.
Saskaņā ar ASV Slimību kontroles un profilakses centra (CDC) datiem akūtu elpceļu infekciju izplatība valstī ir ļoti augstā līmenī. Šajā sezonā gripa jau ir izraisījusi 9,1 miljonu saslimšanas gadījumu, 110 000 hospitalizāciju un 4700 nāves gadījumu, tostarp 16 bērniem līdz 5 gadu vecumam. COVID-19 turpina cirkulēt, lai arī ne ar tādu pašu intensitāti, taču vīruss mutē, kam nepieciešama pastiprināta uzmanība. RSV aktīvi skar bērnus, īpaši zīdaiņus, izraisot mazo elpceļu iekaisumu. Norovīruss , kas pazīstams kā “vēdera gripa”, no augusta līdz decembrim izraisīja 495 uzliesmojumus, kas ir ievērojams pieaugums salīdzinājumā ar to pašu periodu pirms gada.
Iemesli, kāpēc vīrusi ziemā tik aktīvi izplatās, ir saistīti ar klimatiskajiem un sociālajiem faktoriem. Auksts, sauss gaiss atvieglo infekciju pārnešanu, un cilvēki biežāk pulcējas slēgtās telpās, kur ir ciešāks kontakts. Savu lomu spēlē arī novājināta imunitāte D vitamīna trūkuma dēļ un fiziskās aktivitātes samazināšanās. Kā atzīmē daktere Šīra Dorona no Tuftsas medicīnas centra, daudzi vīrusi sasniedz maksimumu ziemā, un situāciju sarežģī imūnās aizsardzības samazināšanās pēc Covid-19 pandēmijas.
Speciālisti uzsver profilakses nozīmi. Pirmkārt, jums vajadzētu pievērst uzmanību vakcinācijai. Pašlaik ir pieejamas gripas, COVID-19 un RSV vakcinācijas. Kā saka CDC direktore Mendija Koena, “vakcinācija ir pirmais un vissvarīgākais solis, lai aizsargātu pret smagām slimībām.”
Runājot par Covid-19, vakcinācija, izmantojot atjauninātas formulas, palīdz aizsargāties pret jauniem celmiem. Pat cilvēki, kuri iepriekš ir slimojuši vai vakcinēti, laika gaitā zaudē imunitāti, tāpēc ir nepieciešama revakcinācija.
RSV ir īpaši bīstams zīdaiņiem un vecākiem cilvēkiem. Viņiem ir pieejamas vakcīnas, kas palīdz novērst smagas infekcijas sekas. RSV ārstēšana ir atbalstoša, taču smagos gadījumos var būt nepieciešama hospitalizācija.
Savukārt pret gripu nepieciešama arī savlaicīga vakcinācija, īpaši riska grupām – grūtniecēm, gados vecākiem cilvēkiem un tiem, kas slimo ar hroniskām slimībām.
Vakcīnas pret norovīrusu vēl nav, tāpēc higiēnai un pareizam uzturam ir īpaša nozīme. Roku mazgāšana, nepieskaršanās sejai, rūpīga apiešanās ar augļiem un dārzeņiem un jūras velšu gatavošana vismaz 62°C temperatūrā ir galvenie profilakses pasākumi.
Norovīruss ir izturīgs pret antiseptiķiem, tāpēc roku dezinfekcija ar spirtu saturošiem līdzekļiem ne vienmēr ir efektīva. Vīrusa pārnešana notiek, saskaroties ar inficētu fekāliju vai vemšanas mikroskopiskām daļiņām. Tāpēc papildus roku mazgāšanai ir svarīgi ievērot higiēnu mājās, īpaši gatavojot ēdienu.
Vēl viens faktors, kas sarežģī epidemioloģisko situāciju, ir tādu infekciju izplatība kā garais klepus un SARS. Turklāt zinātnieki rūpīgi uzrauga putnu gripas gadījumus , kas, lai gan joprojām ir reti sastopami, rada bažas tās augstā mirstības līmeņa dēļ. Mediji jau rakstīja, ka janvārī no putnu gripas smagas elpceļu infekcijas dēļ miris vēsturē pirmais amerikānis.
Ja parādās simptomi, ir svarīgi nekavējoties rīkoties. Vieglas infekcijas var ārstēt mājās, guļot gultā, dzerot daudz ūdens un lietojot bezrecepšu medikamentus simptomu mazināšanai. Tomēr, ja stāvoklis pasliktinās, ar augstu drudzi, apgrūtinātu elpošanu vai dehidratācijas pazīmēm, jums nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība.