Džo Baidena administrācija apsver iespēju apturēt sankcijas pret Baltkrieviju apmaiņā pret Aleksandra Lukašenko palīdzību Ukrainas graudu eksportēšanā, vēsta The Wall Street Journal, atsaucoties uz avotiem Baltajā namā.
Amerikāņu amatpersonas apspriež plānu, kas ļaus uz sešiem mēnešiem atcelt ierobežojošos pasākumus pret Baltkrievijas potaša mēslošanas līdzekļiem, kas ir galvenais valsts ekonomikas ārvalstu valūtas ieņēmumu avots.
ASV prezidenta pakļautībā esošā Nacionālā drošības padome šo ideju uzskata par sarežģītu, taču īstenojamu, norāda WSJ avoti. Taču Valsts departaments iebilst, uzskatot, ka pats Lukašenko, visticamāk, nepiekritīs darījumam: viņa ciešās attiecības ar prezidentu Vladimiru Putinu ir kļuvušas vēl ciešākas kopš 2020. gada vēlēšanām, kam sekoja masu protesti, kas padarīja Baltkrievijas līderi neleģitīmu Rietumvalstu acīs. valstīm.
Taču problēma ar Ukrainas graudiem joprojām nav atrisināta, un amatpersonām sāk pietrūkt laika, pirms piegāžu deficīts izraisīs pārtikas dumpjus Tuvajos Austrumos un Āfrikā.
Pagaidām konkrēti priekšlikumi par Baltkrievijas sankciju atcelšanu ASV prezidenta līmenī nav iesniegti, un administrācija turpina pētīt dažādas iespējas, norāda WSJ avoti.
Pēc Rietumu datiem, Ukrainas ostās ir bloķēti vairāk nekā 20 miljoni tonnu graudu. ES valstu līderu mēģinājumi risināt sarunas ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu bija nesekmīgi. Putins izvirzīja nosacījumu – atcelt sankcijas pret Krieviju, kas Rietumos notiekošā kara kontekstā tika uzskatīts par nepieņemamu.
Turcijas prezidentam Redžepam Tajipam Erdoanam izdevies sarunās iedzīt Krievijas prezidentu, kurš izsludināja militāru operāciju Sīrijā, no kurienes Krievijas spēki iepriekš bija atkāpušies, lai piedalītos Ukrainas kampaņā.
Maskava un Ankara jau iepriekš vienojušās par Ukrainas graudu eksporta plānu: Turcija attīrīs piekrastes zonu un pavadīs Ukrainas kuģus līdz Melnās jūras neitrālajiem ūdeņiem, kur tos sagaidīs un pavadīs uz Bosforu Krievijas militārie kuģi.
Bet Ukraina pret to iebilda. “Putins saka, ka neizmantos tirdzniecības ceļus, lai uzbruktu Odesai. Tas ir tas pats Putins, kurš Vācijas kancleram Šolcam un Francijas prezidentam Makronam apliecināja, ka viņš neuzbruks Ukrainai – dažas dienas pirms pilna mēroga iebrukuma,” pirmdien, 6.jūnijā, sacīja Ukrainas ārlietu ministrs Dmitrijs Kuļeba.
Viņš piebilda, ka Kijevā “viņi nevar uzticēties Putinam”, jo viņa vārdi “ir bezvērtīgi”.
Ukraina nodrošina 42% no pasaules tirgū pārdotās saulespuķu eļļas, 16% no kukurūzas un 9% no kviešiem.