To Ziemeļatlantijas alianses konferencē sacīja ASV valsts sekretāra vietniece Vendija Šermena.
ASV un to NATO sabiedrotajiem vajadzētu saglabāt modrību attiecībā uz pazīmēm, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins varētu izmantot taktiskos kodolieročus kontrolētā kara eskalācijā Ukrainā. Par to otrdien paziņoja ASV valsts sekretāra vietniece Vendija Šermena.
Šermena izteica brīdinājumu, atklājot ikgadējo NATO bruņojuma kontroles konferenci, kas šogad pirmo reizi notiek Ziemeļamerikā. Pirmā šāda konference notika 2004. gadā.
“Mēs visi skatījāmies un bažījāmies, ka Vladimirs Putins izmantos, viņaprāt, nestratēģiskus taktiskos kodolieročus vai izmantos kādu demonstratīvu efektu, lai eskalētu, bet kontrolēta riska eskalācijas ietvaros,” sacīja Šermena. “Ir ļoti svarīgi tam sekot līdzi.”
Putina paziņojums, kurš 25. martā sacīja, ka Krievija gatavojas izvietot taktiskos kodolieročus kaimiņvalstī Baltkrievijā, “ir mēģinājums izmantot šos draudus pārvaldāmā veidā”, sacīja Šermena.
Taktiskie kodolieroči ir paredzēti, lai gūtu panākumus kaujas laukā vai tiktu izmantoti pret konkrētiem militāriem mērķiem.
Putins noliedzis, ka grasītos izmantot kodolieročus Ukrainā, kur situācija nav progresējusi jau vairākus mēnešus un abu pušu starpā notiek sīva cīņa.
Baltkrievija, kas robežojas ar Ukrainu un NATO dalībvalstīm Poliju, Lietuvu un Latviju, kļuva par tramplīnu daļai Krievijas militārpersonu, kas 2022. gada februārī iebruka Ukrainā.
NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, kurš pievienojās Šermenai konferences atklāšanā, Putina plānu izvietot Baltkrievijā taktiskos kodolieročus nosauca par daļu no gadu desmitiem ilgas “bīstamas, bezatbildīgas kodolretorikas”, kas ir pastiprinājusies vienlaikus ar militāro vardarbību Ukrainā.
Viņš sacīja, ka alianse “ļoti uzmanīgi seko tam, ko viņi (Krievija) dara”.
Šermena sacīja, ka ASV turpinās dalīties izlūkdatos ar visām NATO valstīm, “lai visi zinātu… kur mēs atrodamies”.