Farmācijas gigants tiek iesūdzēts kolektīvā prasībā par apgalvojumiem, ka tā vakcīna desmitiem gadījumu izraisījusi nāvi un nopietnus ievainojumus
AstraZeneca pirmo reizi tiesas dokumentos ir atzinusi, ka tās Covid vakcīna var izraisīt retu blakusparādību, kas varētu pavērt ceļu vairāku miljonu mārciņu likumīgai izmaksai .
Farmācijas gigants tiek iesūdzēts kolektīvā prasībā par apgalvojumiem, ka tā vakcīna, kas izstrādāta kopā ar Oksfordas Universitāti, desmitiem gadījumu izraisīja nāvi un nopietnus ievainojumus .
Advokāti apgalvo, ka vakcīna radīja blakus efektu, kam ir bijusi postoša ietekme uz nelielu skaitu ģimeņu .
Pirmo lietu pagājušajā gadā iesniedza Džeimijs Skots, divu bērnu tēvs, kurš guva neatgriezenisku smadzeņu traumu pēc tam, kad 2021. gada aprīlī attīstījās asins receklis un asiņošana, kas viņam liedza strādāt pēc vakcīnas saņemšanas. Slimnīca trīs reizes zvanīja viņa sievai, lai paziņotu, ka viņas vīrs mirs.
AstraZeneca apstrīd prasības, taču februārī Augstajai tiesai iesniegtajā juridiskajā dokumentā ir atzinusi, ka tās Covid vakcīna “ļoti retos gadījumos var izraisīt TTS”.
TTS — kas apzīmē trombozi ar trombocitopēnijas sindromu — izraisa cilvēkiem asins recekļu veidošanos un zemu trombocītu skaitu.
Augstajā tiesā ir iesniegta 51 lieta, un upuri un sērojošie radinieki pieprasa atlīdzināt zaudējumus, kuru vērtība ir līdz 100 miljoniem mārciņu.
AstraZeneca atzīšanās, kas izteikta, aizstāvot Skota kunga Augstākās tiesas prasību, izriet no intensīvas juridiskas strīdus. Tas var novest pie izmaksām, ja zāļu firma atzīst, ka konkrētās juridiskās lietās vakcīna bija nopietnas slimības un nāves cēlonis. Valdība ir apņēmusies parakstīt AstraZeneca juridiskos rēķinus.
Atbildes vēstulē, kas tika nosūtīta 2023. gada maijā, AstraZeneca sacīja Skota kunga juristiem, ka “mēs nepieņemam, ka TTS izraisa vakcīna vispārīgā līmenī”.
Taču februārī Augstajai tiesai iesniegtajā juridiskajā dokumentā AstraZeneca teica: “Tiek atzīts, ka AZ vakcīna ļoti retos gadījumos var izraisīt TTS. Cēloņsakarības mehānisms nav zināms.
“Turklāt TTS var rasties arī tad, ja nav AZ vakcīnas (vai jebkuras vakcīnas). Cēloņsakarība katrā atsevišķā gadījumā būs ekspertu pierādījumu jautājums.
Advokāti apgalvo, ka AstraZeneca-Oxford vakcīna ir “bojāta” un ka tās efektivitāte ir “ļoti pārspīlēta” – apgalvo AstraZeneca stingri noliedz.
Zinātnieki pirmo reizi atklāja saikni starp vakcīnu un jaunu slimību, ko sauc par vakcīnas izraisītu imūno trombocitopēniju un trombozi (VITT), jau 2021. gada martā, neilgi pēc Covid-19 vakcīnas ieviešanas sākuma.
Prasītāju advokāti apgalvo, ka VITT ir TTS apakškopa, lai gan šķiet, ka AstraZeneca neatzīst šo terminu.
Valdība ir atlīdzinājusi AstraZeneca par jebkādām tiesvedībām, taču līdz šim ir atteikusies iejaukties.
Skota kunga sieva Keita Skota laikrakstam Telegraph sacīja: “Medicīnas pasaule jau ilgu laiku ir atzinusi, ka VITT izraisīja vakcīna. Tikai AstraZeneca ir apšaubījusi, vai Džeimija stāvokli izraisījis sitiens.
“Ir vajadzīgi trīs gadi, līdz šī uzņemšana notiek. Tas ir progress, bet mēs vēlētos redzēt vairāk no viņiem un valdības. Ir pienācis laiks lietām virzīties ātrāk.
“Es ceru, ka viņu uzņemšana nozīmē, ka mēs varēsim to atrisināt ātrāk nekā vēlāk. Mums ir vajadzīga atvainošanās, taisnīga kompensācija mūsu ģimenei un citām cietušajām ģimenēm. Mūsu pusē ir patiesība, un mēs negrasāmies padoties.
“Pacientu drošība ir mūsu augstākā prioritāte”
Sāra Mūra, advokātu biroja Leigh Day partnere, kura iesniedz juridiskās prasības, sacīja: “AstraZeneca bija pagājis gads, lai oficiāli atzītu, ka viņu vakcīna var izraisīt postošus asins recekļus, ja šo faktu plaši pieņēmuši klīniskie speciālisti. kopiena kopš 2021. gada beigām.
“Šajā kontekstā diemžēl šķiet, ka AZ, valdība un viņu advokāti vairāk vēlas spēlēt stratēģiskas spēles un segt juridiskos honorārus, nevis nopietni iesaistīties postošajā iespaidā, ko viņu AZ vakcīna ir atstājusi uz mūsu klientu dzīvi.”
AstraZeneca paziņojumā teikts: “Mēs izsakām līdzjūtību ikvienam, kurš ir zaudējis tuviniekus vai ziņojis par veselības problēmām. Pacientu drošība ir mūsu augstākā prioritāte, un regulatīvajām iestādēm ir skaidri un stingri standarti, lai nodrošinātu visu zāļu, tostarp vakcīnu, drošu lietošanu.
“No klīnisko pētījumu pierādījumu kopuma un reāliem datiem, AstraZeneca-Oxford vakcīnai nepārtraukti ir pierādīts, ka tai ir pieņemams drošības profils, un regulatori visā pasaulē konsekventi apgalvo, ka vakcinācijas ieguvumi atsver ārkārtīgi retas iespējamās blakusparādības risku. efekti.”
Uzņēmums norāda, ka ar šo vakcīnu saistītā produkta informācija tika atjaunināta 2021. gada aprīlī ar Apvienotās Karalistes regulatora apstiprinājumu, iekļaujot “iespēju, ka AstraZeneca-Oxford vakcīna ļoti retos gadījumos var izraisīt ” TTS.
Uzņēmums tiesas dokumentos neatzīst apgalvojumus, ka tas ir veicis apgriezienu, atzīstot, ka vakcīna var izraisīt TTS.
Neatkarīgi pētījumi liecina, ka AstraZeneca vakcīna bija neticami efektīva pandēmijas apkarošanā, izglābjot vairāk nekā sešus miljonus dzīvību visā pasaulē pirmajā ieviešanas gadā.
Pasaules Veselības organizācija ir paziņojusi, ka vakcīna ir “droša un efektīva visām personām vecumā no 18 gadiem”, un nelabvēlīgā ietekme, kas mudināja uzsākt tiesvedību, bija “ļoti reta”.
Vakcīna, kuru tās izlaišanas brīdī Boriss Džonsons pasludināja kā “britānijas zinātnes triumfu”, Apvienotajā Karalistē vairs netiek izmantota.
Dažus mēnešus pēc ieviešanas zinātnieki konstatēja iespiešanas potenciāli nopietno blakusparādību. Pēc tam tika ieteikts bērniem, kas jaunāki par 40, piedāvāt alternatīvu dūrienu, jo AstraZeneca vakcīnas risks pārsniedz Covid radīto kaitējumu.
Advokāti, kas pārstāv ģimenes, kas iesūdz narkotiku kompāniju, apgalvo, ka vakcīna nebija tik droša, kā indivīdiem bija tiesības gaidīt. Viņi iesūdz tiesā uzņēmumu, kas atrodas Kembridžā, saskaņā ar 1987. gada Patērētāju aizsardzības likumu.
Skota kunga advokāti ir iebilduši, ka viņš ir guvis miesas bojājumus un no tā izrietošus zaudējumus, ko izraisīja viņa ilgstošas vakcīnas izraisīta imūno tromboze ar trombocitopēniju (VITT) 2021. gada 23. aprīlī veiktās vakcinācijas rezultātā ar AstraZeneca Covid-19 vakcināciju.
Zāļu un veselības aprūpes produktu regulatīvās aģentūras (MHRA) oficiālie dati liecina, ka Apvienotajā Karalistē vismaz 81 nāves gadījums ir saistīts ar nevēlamu reakciju, kas izraisīja recēšanu cilvēkiem, kuriem arī bija zems trombocītu skaits.
Kopumā gandrīz katrs piektais cilvēks, kurš cieta no šīs slimības, nomira, liecina MHRA dati.
Valdība pati pārvalda savu vakcīnu kompensācijas shēmu, taču iespējamie upuri apgalvo, ka vienreizējais maksājums £120 000 ir nepietiekams.
Informācijas brīvības pieprasījuma ietvaros iegūtie skaitļi liecina, ka no 163 maksājumiem, ko valdība veikusi līdz šā gada februārim, vismaz 158 tika saņemti AstraZeneca vakcīnas saņēmējiem.
Vakcīnas radīto zaudējumu apmaksas shēma nodrošina kompensāciju tiem, kas cietuši no vakcīnām vai mirušajiem radiniekiem. Mazāk nekā pieci cilvēki saskaņā ar shēmu saņēma citas vakcīnas, izņemot AstraZeneca.
AstraZeneca jau iepriekš tiesas dokumentos apgalvoja, ka prasības pret uzņēmumu ir “aplamas” un “likumā nepareizas” . Aizsardzības pieteikumā AstraZeneca norādīja, ka vakcīnas ieguvuma/riska profils bija un joprojām ir pozitīvs.