Digitālo robežu izveide ir svarīga mūsu garīgajai veselībai un labklājībai.
Pārmērīga viedtālruņu izmantošana ar augsta spilgtuma ekrāniem un multivides satura skatīšanās var veicināt stresa, trauksmes un depresijas attīstību. Par to brīdina Hārvardas stresa eksperte Dr Aditi Nerurkara.
Viņa saka, ka “digitālo robežu” izveide ir svarīga mūsu garīgajai veselībai un labklājībai. Nerurkara arī uzskaitīja ieradumus, kas negatīvi ietekmē mūsu ikdienas dzīvi.
Ritināšana
Šis termins attiecas uz vienu no svarīgākajām funkcijām mūsdienu viedtālruņos. Lietotājs var pārvietoties pa tīmekļa lapām, lietojumprogrammām un citu saturu, ritinot uz augšu vai uz leju, velkot pa ekrānu. Pēc eksperta domām, šajā brīdī lietotājam var būt grūti atslēgties no nepārtrauktās tiešsaistes informācijas plūsmas.
Kā atzīmēja Nerurkara, mūsu vēlme ritināt tālruņus ir “sākotnējais dzinulis” meklēt briesmas, kas rodas no stresa sajūtas ātras un intensīvas, parasti negatīvas, informācijas plūsmas laikā.
Viņa paskaidroja, ka alu cilvēkiem vienmēr bija naktssargs, kurš, kamēr cilts gulēja, sēdēja pie ugunskura un skenēja vidi, vai nav briesmas, lai cilts būtu drošībā. Tā arī šodien amigdala (smadzeņu daļa, kas ir atbildīga par emocionālo stimulu apstrādi) jūtas droši, jo, ritinot ziņas, mēs pārbaudām apkārtējo vidi, lai atklātu briesmas.
Mēs pastāvīgi pārbaudām savu tālruni
Eksperte mudina cilvēkus pēc pamošanās pārtraukt kā pirmo tvert telefonu. Tas izraisa paaugstinātu stresu un atkarību no mobilā tālruņa, kas vēl vairāk pastiprina stresu.
Viņasprāt, telefona lietošanu vajadzētu ierobežot līdz 20 minūtēm dienā, un nepieciešamības gadījumā iestatīt taimeri.
Šokējoša satura patēriņš
Nerurkara uzskata, ka šokējoša satura patērēšana sociālajos medijos var izraisīt emocionālu ciešanu, posttraumatisku stresa traucējumus un vietējas traumas, īpaši tiem, kas strādā žurnālistikā.
Viņa minēja pētījumus, kas liecina, ka jūsu risks saslimt ar PTSS (posttraumatiskā stresa sindroms) palielinās, ja esat pakļauts negatīvam saturam, pat ja tas notiek tūkstošiem jūdžu attālumā.
“Jo vairāk video vai grafiskā satura jūs patērējat, jo vairāk uzliesmo jūsu amigdala, jūsu primārā vēlme ritināt un pēc tam ritināt atkal un atkal, jo nejūtaties droši. Tā ir ierasta parādība,” secināja eksperte.
Kā pārvarēt atkarību no telefona
Eksperte un New York Times zinātnes un veselības apskatniece Ketrīna Praisa iepriekš dalījās ar padomiem, kā atgūt veselīgas attiecības ar viedtālruni.
Nebaidieties no realitātes. Pirmkārt, jāsalīdzina divi rādītāji – laiks, ko plānojat veltīt viedtālrunim, un laiks, ko tam veltāt tagad. Lai to izdarītu, jums jāatbild tikai uz diviem jautājumiem:
“Cik reizes dienā plānojat piekļūt savam viedtālrunim?”
“Cik daudz laika jūs katru dienu pavadīsit savā viedtālrunī?”
Sīkrīka izmantošanas laiku var izsekot, izmantojot īpašas lietojumprogrammas, kas reģistrē ekrāna atbloķēšanas reižu skaitu un izseko kopējo tālruņa lietošanas ilgumu.
Novērtējiet savu attieksmi pret viedtālruni. Lai to izdarītu, jums vajadzētu arī uzdot sev dažus jautājumus:
“Kas jums patīk/nepatīk viedtālrunī?”
“Kādas izmaiņas sevī (pozitīvas vai negatīvas) pamanāt, pavadot daudz laika ar kādu sīkrīku?”
Iedomājieties, ka esat jau atbrīvojies no atkarības, padomājiet par to, kam veltīsiet laiku, kas jums būs pēc atbrīvošanās no atkarības. Aprakstiet, kā jūs redzat savu nākotni, lai izskaidrotu savu mērķi, un pēc tam slavējiet sevi par tā sasniegšanu.
Uzraugiet savu stāvokli. 24 stundu laikā identificējiet situācijas, kurās gandrīz vienmēr ņemat līdzi viedtālruni. Ierakstiet pirmo reizi, kad lietojat ierīci no rīta un pēdējo reizi vakarā. Pievērsiet uzmanību arī tam, cik bieži jūsu uzmanību novērš viedtālrunis.
Noņemiet sociālo mediju lietojumprogrammas no viedtālruņa. Tajā pašā laikā, uzsvēra eksperte, runa nav par sociālo tīklu lietošanas aizliegšanu, bet gan tikai par iegūto refleksu apkarošanu.
Izslēdziet paziņojumus. Tiesa, dažus, piemēram, paziņojumus par neatbildētiem zvaniem vai tūlītējās ziņojumapmaiņas un kalendāra (notikumu un uzdevumu) paziņojumus, labāk atstāt, bet pārējos izdzēst.
Izņemiet viedtālruni no guļamistabas. Mēģiniet vakaros izņemt no guļamistabas visus sīkrīkus un elektroniskās ierīces, tostarp viedtālruni. Tas palīdzēs izvairīties no automātiskuma, pievēršoties tālrunim pirms gulētiešanas un tūlīt pēc pamošanās.
Pārtrauciet lietot viedtālruni 24 stundas. Vēlams to darīt nedēļas nogalē. Tajā pašā laikā neaizmirsti brīdināt apkārtējos, ka kādu laiku paliksi bez komunikācijas. Plānojiet patīkamas aktivitātes vai tikšanās, lai kompensētu savu brīvprātīgo atteikšanos izmantot viedtālruni un internetu.