Pēc spēcīgas snigšanas daudziem nākas ņemt rokās lāpstu un pašiem tikt galā ar snigšanas sekām savā pagalmā. Bet vai šādi vingrinājumi ir noderīgi ikvienam?
Sniega novākšana nav nemaz tik grūta, ja cilvēks ir vesels un stiprs. Turklāt šāds darbs ir salīdzināms ar pilnvērtīgu treniņu sporta zālē. Vienīgā vaina par pūlēm ar sniega lāpstu būs nogurums. Tomēr daudziem pēkšņa slodze var būt postoša.
Osteopāti skaidro sniega tīrīšanas bīstamību cilvēkiem ar slimībām. Fakts ir tāds, ka jebkura fiziska aktivitāte var būt ne tikai labvēlīga, bet arī kaitīga cilvēka veselībai. Vispirms tiek sitiens pa muguru. Bet, ja nevarat atteikties no sniega tīrīšanas, jums vajadzētu padomāt, kā samazināt negatīvās sekas.
1. Lāpsta
Pirmā lieta, kas jums jādara, ir izvēlēties pareizo “ieroci”, lai cīnītos pret sniega sanesumiem. Eksperti neiesaka iegādāties pārāk lielu lāpstu, un lūk, kāpēc:
Agri vai vēlu jums radīsies kārdinājums vienlaikus paņemt pārāk daudz sniega, par ko jūsu mugura jums diez vai pateiksies.
Tas ir īpaši svarīgi, ja sniegs ir slapjš un smags. Tāpat jāraugās, lai rokturis nebūtu pārāk īss, pretējā gadījumā nāksies zemu noliekties, un tas radīs lieku slodzi mugurkaulam.
2. Slodze
Slodze ir jāsadala secīgi. Roku nevajadzētu turēt roktura vidū, bet tuvāk pamatnei. Rokas jāmaina un jāmaina pozīcija, lai slodze uz muguru būtu vienmērīga.
3. Kājas, nevis mugura
Neaizmirstiet koncentrēties uz kājām. Ar to palīdzību, nevis ar muguru, jums ir jāpaceļ lāpsta. Ārsti iesaka veikt vienkāršu vingrinājumu: pirms sniega celšanas nedaudz salieciet pie ceļgala to kāju, kura stāv priekšā. Paceļot lāpstu, nedaudz jāiztaisno kāja. Jums jātur mugura taisna, lai mugurkauls nelocītos. Kad sniegs ir izmests, jums ir jānodrošina vienmērīgas kustības, neraustieties, negrozieties un nesagriezieties.
“Sirds” tendences
Eksperti norāda, ka stipras snigšanas laikā slimnīcās nonāk daudzi sniega tīrīšanas upuri. Cilvēkiem, kas vecāki par 55 gadiem, kuri slimo ar hipertensiju, aterosklerozi, išēmisku sirds slimību, aritmiju u.c., nevajadzētu pārpūlēties un “būt varoņiem”, attīrot teritoriju no sniega.
Kam sniega lāpsta ir aizliegta?
Ārsti neiesaka tīrīt sniegu:
1. Vecāka gadagājuma cilvēkiem. Pat ja cilvēks jūtas labi un viņam nav hronisku patoloģiju, tas tomēr ir pārāk liels slogs vecākam cilvēkam.
2. Cilvēkiem, kuriem ir liekais svars. It īpaši, ja ķermeņa svars pārsniedz 30 vienības.
3. Tiem, kuriem ir konstatētas sirds un asinsvadu patoloģijas. Pat ja kardiologu pacienti lieto izrakstītos medikamentus.
4. Smēķētājiem.
5. Pastāvīga mazkustīga dzīvesveida piekritējiem.
Ja jūs tomēr sākat krusta karu pret snigšanas sekām, tad nevajadzētu aizmirst par vēl vienu briesmu – hipotermiju. Jūs varat viegli izpūst muguru, jo fiziskās aktivitātes izraisa pastiprinātu svīšanu, un tas ir ļoti bīstami aukstumā.
Pēc šādas slodzes vajag sevi palutināt. Muskuļus var atslābināt ar vieglu masāžu ar ēteriskajām eļļām, bet atbrīvoties no spazmām varēs ierīvējoties ar augu un aromātisko eļļu maisījumu. Bet ļoti uzmanīgi, neizmantojot spēku.
Šādos gadījumos ir stingri aizliegts:
sauna,
kompreses,
sildošas ziedes,
vingrošana,
joga.