Vēdera rūkšana ir normāls fizioloģisks process, kas norāda, ka jūsu gremošanas sistēma ir normāla. Tomēr ir veidi, kā pieklusināt skaļus trokšņus.
Ikviens zina to neveiklo sajūtu, kad svarīgas tikšanās vai svarīga notikuma laikā vēders sāk nodevīgi atgādināt, ka esi nokavējis pusdienas.
Lai gan, iespējams, šādos brīžos jūs jutīsieties neērti, eksperti apliecina, ka tajā nav nekā apkaunojoša, un šīs skaņas ir ārpus jūsu kontroles.
Bet kāpēc tas notiek, un vai ir iespējams apturēt šīs apkaunojošās skaņas? Atbildi uz šiem jautājumiem sniedza gastroenteroloģe Donna Pauela.
Pēc Pauelas teiktā, šis fizioloģiskais process ir pazīstams kā borborigmi (vārds, kas cēlies no sengrieķu valodas, un tam nav tulkojuma. Tas vienkārši atdarina zarnu skaņas vai rūkšanu kuņģī), un tas ir kuņģa un zarnu muskuļu kontrakcijas rezultāts.
Šie muskuļi palīdz pārvietot pārtiku pa gremošanas traktu.
Bet, ja kuņģa-zarnu trakts ir tukšs, jo jums nav bijis laika paēst, parastās kontrakcijas rada troksni, jo tās pārvieto gaisu un šķidrumus caur kuņģi un zarnām.
“Kuņģa kurnēšana ir normāls fizioloģisks process. Tas notiek ar visiem un ir vienkārši zīme, ka jūsu gremošanas sistēma ir normāla,” skaidroja ārste.
Gastroenteroloģe skaidroja, ka ēdiens nepārtraukti pārvietojas pa ķermeni, un, ja kuņģī un zarnās nav satura, visticamāk, būs dzirdamas gremošanas skaņas, jo nav pārtikas, kas varētu skaņu apslāpēt.
Tāpat tiek uzskatīts, ka bads izraisa hormonu izdalīšanos, kas provocē kontrakcijas.
Bet ko darīt, ja nav iespējas piepildīt vēderu, un vai ir veids, kā noslāpēt dārdoņu tukšā dūšā? Pēc ekspertu domām, ir efektīvi veidi.
– Lai īslaicīgi apklusinātu dārdoņu, vienkārši iedzeriet ūdeni.
– Var palīdzēt arī lēna ēšana. Šajā gadījumā tas palēninās gremošanas procesu un ļaus ilgāk saglabāt sāta sajūtu.
– Tomēr, eksperti norāda, ja jūsu kuņģis nemitīgi rūc un pat pirms jūtaties gatavs ēst citu maltīti, iespējams, jums var būt nepieciešams ēst mazāk, bet biežāk. Trīs lielu ēdienreižu aizstāšana ar četrām līdz sešām mazām maltītēm var uzlabot gremošanu un novērst rūkšanu, kā arī uzlabot vielmaiņu un ilgāk saglabāt sāta sajūtu.
Ja jūsu kuņģis nenomierinās pat pēc apetītes apmierināšanas, tas var liecināt, ka jūsu gremošanas sistēma smagi strādā, lai sagremotu pēdējo maltīti.
Dažreiz to var izraisīt pārmērīga gāzu veidošanās, gremošanas traucējumi, caureja vai hronisks kuņģa-zarnu trakta stāvoklis, ko sauc par kairinātu zarnu sindromu (IBS)*.
*Tas ir zarnu darbības traucējums, kas izpaužas ar sāpēm vēderā un/vai defekācijas problēmām. IBS attīstās psiholoģiskas un citas ietekmes dēļ uz pārmērīgi reaģējošu zarnu. Tomēr kairinātu zarnu sindroms var rasties jebkurā vecumā, arī bērniem.
Lai izvairītos no neveiklām skaņām, ārsts ieteica uzturēt kuņģi apmierinošā stāvoklī, regulāri ēdot un neizlaižot ēdienreizes.
Jūs varat samazināt kuņģa rūkšanu pēc ēšanas, samazinot gāzētu dzērienu uzņemšanu un izvairoties no gāzu izraisošas pārtikas (piemēram, brokoļiem, kāpostiem un pupiņām).
Ja šī parādība jūs traucē ar sāpēm vai ilgstošām izpausmēm, vislabāk ir konsultēties ar ārstu.
Kādi ir trokšņu veidi vēderā?
Rūkšana kuņģī var būt fizioloģiska parādība vai kuņģa-zarnu trakta patoloģijas pazīme. Tā dalās “izsalkušajā” un “paēdušajā” rūkoņā.
“Izsalkušā” rūkoņa (reakcija uz ēdiena trūkumu) var ilgt 10-20 minūtes un pēc tam atkārtot ik pēc 1-2 stundām, līdz ēdiens ir apēsts. Jo vairāk gribas ēst, jo skaļākas skaņas.
“Paēdušā” rūkooņa ir saistīta ar gāzes veidošanos, un to var pavadīt atraugas, vēdera uzpūšanās un meteorisms. Šajā gadījumā gāzu spiediens uz zarnu sieniņām izraisa aktīvāku tās muskuļu kontrakciju. Tā rezultātā kuņģī rodas skaļa rīboņa.
Turklāt, lokalizējot skaņu un atkarībā no diennakts laika, ir iespējams noteikt iespējamos traucējumus kuņģa-zarnu traktā.
Ja rūkoņa parādās labajā pusē un guļot uz labās puses, tas var liecināt par žults ceļu patoloģiju
Rūkoņa kreisajā pusē un gulēšana uz kreisās puses var liecināt par aizkuņģa dziedzera vai lejupejošās resnās zarnas problēmām, kā arī var liecināt par enzīmu deficītu.
Rūkoņa naktī var liecināt par novājinātu kuņģa-zarnu trakta motoriku
Ja no rīta, ēšanas laikā, ir dzirdamas skaņas vēderā, iespējams, ir problēmas ar žultspūsli