Pētnieki ir atklājuši, ka kardiologi, diagnosticējot hipertrofisku kardiomiopātiju, kas ir letāla sirds slimība, paļaujas uz novecojušām vadlīnijām. Pēc viņu domām, tas noved pie tā, ka ārsti nevar atklāt slimību sievietēm, jo viņi neņem vērā dzimuma fizioloģiju un ķermeņa izmēru.
Par to raksta The Guardian, atsaucoties uz pētījumu, kas publicēts Amerikas Kardioloģijas koledžas žurnālā.
Hipertrofiskā kardiomiopātija (HCM) ir ģenētiska slimība, kuras gadījumā sirds muskuļu siena sabiezē, apgrūtinot asiņu sūknēšanu visā ķermenī, atzīmē The Guardian. Šī slimība skar vienu no 500 cilvēkiem un var izraisīt sirdsdarbības apstāšanos un pēkšņu nāvi. Britu Sirds fonda atbalstītais pētījums atklāja, ka pašreizējās vadlīnijas HCM diagnosticēšanai ir nepietiekamas.
Tiek ziņots, ka ārstiem neizdodas diagnosticēt sievietēm potenciāli dzīvībai bīstamu sirds slimību, jo diagnostikas testi ir balstīti uz novecojušiem 1970. gadu pētījumiem.
Saskaņā ar The Guardian, HCM tiek diagnosticēts, izmantojot dažādus testus un skenēšanu, tostarp izmērot kreisā kambara, sirds galvenās sūknēšanas kameras, sienas biezumu. Pēdējos 50 gadus šī diagnoze tika noteikta, ja pacienta sirds muskuļa biezums pārsniedza 15 milimetrus. Jauns pētījums liecina, ka ar šo diagnozi nepietiek.
Zinātnieki ir atklājuši, ka jaunā metode, kas ietver sirds skenēšanas analīzi, izmantojot mākslīgo intelektu, ir īpaši efektīva sievietēm: HCM noteikšanas gadījumi palielinājās par 20%. Šajā pētījumā piedalījās 1,6 tūkstoši cilvēku.
Papildu testēšana tika veikta ar datiem no vairāk nekā 43 tūkstošiem cilvēku, kurus apkopoja Apvienotās Karalistes Biobank. Tiek atzīmēts, ka, pateicoties jaunu personalizēto diagnostikas sliekšņu izmantošanai, kopējais konstatēto HCM gadījumu skaits bija mazāks, kas liecina par viltus diagnožu skaita samazināšanos.
Pēc pētījuma datiem, sirds slimības sievietēm tika atklātas gandrīz tikpat bieži kā vīriešiem – 44% pret 56%. Pēc zinātnieku domām, tas apstiprināja pieņēmumu, ka iepriekš daudzām sievietēm šo diagnozi vienkārši nevarēja noteikt novecojušo metožu dēļ.
“Hipertrofiskā kardiomiopātija ir bīstama slimība, un bez pareizas diagnozes pacienti var palikt bez ārstēšanas. Šis pētījums atjaunina universālo pieeju, no jauna definējot patoloģiska sirds sieniņu biezuma jēdzienu, kas ir galvenais diagnozes faktors,” komentējot pētījuma rezultātus, sacīja Sonia Babu-Narayan, Lielbritānijas Sirds fonda klīniskā direktore.
Pēc viņas teiktā, pateicoties jaunajam pētījumam, zinātniekiem izdevies identificēt bīstamu slimību sievietēm un maziem cilvēkiem, kuriem ar veco metodi nebūtu izdevies iegūt precīzu diagnozi.