Alkohols un sals ir slikta kombinācija, kas ir saistīta pat ar sirds problēmām.
Laika prognozes Jaungada gaviļniekiem sola aukstu laiku. Tāpēc tiem, kuru ballīšu sastāvdaļa ir dzirkstošie vai citi alkoholiskie dzērieni, jāievēro īpaša piesardzība.
Tā ir globāla parādība, ka tajās valstīs, kur Jaunais gads tiek svinēts ziemā, neatliekamās palīdzības nodaļas ir piepildītas ar cilvēkiem, kuri cietuši dažādus postījumus saistībā ar alkohola lietošanu un auksto laiku”, norāda mediķi.
Alkohols rada maldīgu priekšstatu par paša temperatūru, kas ir saistīts ar to, ka tas paplašina perifēro asinsriti.
Tā rezultātā, piemēram, rokas var justies silti, kad asinis tajās cirkulē vairāk, lai gan patiesībā asinsritei vajadzētu būt vērstai uz iekšējo orgānu un smadzeņu siltumu.
Atdzisušās asinis no sala sakostajiem pirkstiem turpina cirkulēt uz citām ķermeņa daļām, kas atdzesē ķermeņa kopējo temperatūru.
Tomēr perifērās asinsrites paplašināšanās rada ilūziju, ka paliekam silti, kaut arī ķermenis visu laiku atdziest.
Bez perifērās asinsrites alkohols ietekmē arī cilvēka spriestspēju, kas var vēl vairāk palielināt alkohola lietošanas riskus aukstā laikā.
Piedzērušam dūraiņi un cepures viegli aizmirstas, un, kad alkohols liek domāt, ka ķermenis ir silts, daži var pat nomest jaku. Slikts apģērbs paātrina iekšējo orgānu atdzišanu, kā rezultātā cilvēki cieš no hipotermijas, kad temperatūra pazeminās pārāk zemu.
Ja ballīšu grupā ir kāds šoferis vai citādi apzinīgs kompanjons, viņam būtu labi darboties kā svinētāju kompānijas apsaldējuma sargam un atgādināt, ka jāsaģērbjas silti.
Varbūt mazāk zināms ir tas, ka aukstums pats par sevi ir ķermeņa noslogojums, piemēram, tāpēc, ka mēs elpojam aukstu gaisu. Arī alkohola lietošana rada stresu organismam.
Ja cilvēka ķermeņa iekšējā temperatūra alkohola reibumā pazeminās, palielinās dažādu sirds komplikāciju risks.
Ja akūts ir paaugstināts asinsspiediens, tendence uz aritmiju vai sirds mazspēju, dzeršana ziemā var izraisīt ārkārtas situāciju.
Normāli dabiskie procesi darbojas tā, ka tad, kad mūsu ķermenim kļūst auksti, mūsu muskuļi sāk vibrēt, radot siltumu, tādējādi paaugstinot iekšējo temperatūru, bet alkohols vājina muskuļu spēju sasildīt mūsu ķermeni un tādējādi vēl vairāk palielina aukstuma kaitīgumu.