Pētījumi liecina, ka apmēram trešā daļa cilvēku, kuri uzsāk maratonu, to pamet. Un divas trešdaļas no tiem, kas uzsāk jebkuru vingrojumu programmu, tostarp regulāru skriešanu, pārtrauc to pēc sešiem mēnešiem. Un tas viss vienas izplatītas kļūdas dēļ.
Medicīnas eksperti nekad nepagurst atkārtot kardio vingrinājumu, īpaši skriešanas, ieguvumus veselībai. Bet vai kādreiz esi ātri zaudējis interesi par šo nodarbi, kad, šķiet, pavisam nesen sāki skriet?
Ja tā, jūs, visticamāk, esat pieļāvis visizplatītāko kļūdu iesācēju vidū.
Pētījumi liecina, ka apmēram trešā daļa cilvēku, kas uzsāk maratonu, to pamet. Un divas trešdaļas no tiem, kas uzsāk jebkuru vingrojumu programmu, tostarp regulāru skriešanu, pārtrauc pēc sešiem mēnešiem.
Kāpēc cilvēki pārtrauc skriet?
Ņujorkas fizioterapeite doktore Viktorija Sekeli nosauca iesācēju kļūdu, kuras dēļ viņi ātri zaudē interesi par skriešanu. Viņi vienkārši skrien pārāk ātri.
Viņa saka, ka lielākā daļa skrējēju “ierobežo savu potenciālu”, pārāk smagi piespiežot sevi katrā skrējienā. Sekeli atgādināja populārā personīgā trenera Krisa Džonsona teikto , ka 80% skrējēju 80% laika skrien ar 80% intensitāti.
Sekeli skaidroja, ka daudzi audzēkņi domā – ja nav smagi skrējuši, tad nemaz nav skrējuši. Tomēr pārāk intensīva skriešana rada lielu stresu ķermenim un neļauj tam pilnībā atgūties.
Kā iemīlēt skriešanu?
Sekeli ieteica tiem, kas vēlas gūt panākumus skriešanā, ievērot 80/20 noteikumu: padarīt 80% no nedēļas skrējiena vieglu un 20% ar intensīvāku, grūtāku tempu.
Saskaņā ar pētījumu, kas veikts Gēteborgas Universitātē Zviedrijā, gandrīz puse skrējēju gūst traumas gada laikā, pie kam, visbiežāk ceļgalu, Ahileja cīpslas un ikru ir visbiežāk sastopamās traumas.
Pēc ekspertes domām, tas varētu būt saistīts ar iesācēju tieksmi sākuma posmā skriet pārāk ātri.
Sekeli teica, ka uz šāda veida kardio treniņiem jāskatās kā uz veidu, kā uzlabot savu ātrumu, dodot priekšroku viegliem skrējieniem, savukārt “smagās” dienās jūs varat palielināt ātrumu. Speciāliste ir pārliecināta, ka tādā veidā jūs varat sasniegt savus sporta mērķus ātrāk un drošāk.
Kā uzsākt treniņu: skriešanas tehnika
Pirmkārt, iziet medicīnisko pārbaudi. Dažas slimības attīstās asimptomātiski, un liela slodze var tās saasināt.
Slimības, kurām skriešana ir stingri kontrindicēta:
infekcijas slimības akūtā stadijā
aknu slimība
kuņģa-zarnu trakta sistēmas slimības akūtā stadijā
hroniskas elpošanas sistēmas slimības (bronhiālā astma)
centrālās nervu sistēmas patoloģijas (epilepsija)
sirds un asinsvadu slimības
muskuļu un skeleta sistēmas traumas
Ja tev ir konstatēta kāda saslimšana no šī saraksta, tad skriešanu labāk aizstāt ar riteņbraukšanu vai nūjošanu.
Skriešanas pamatnoteikumi
Skatieties uz priekšu, nevis uz savām kājām. Pārliecinieties, ka skriešanas laikā galva nesasveras. Šajā gadījumā ir slodze uz kakla un plecu muskuļiem.
Rokas jātur vidukļa līmenī, vēlams 90 grādu leņķī.
Turiet rokas un plauksta pēc iespējas atbrīvotas. Nav nepieciešams tās savilkt dūrēs, pretējā gadījumā jūsu kakls un pleci būs saspringti.
Vērojiet savu stāju. Jums ir jāsaglabā neitrāls iegurņa stāvoklis. Tāpat pārliecinieties, ka jostasvietā nav liekuma uz priekšu vai atpakaļ.
Atslābiniet plecus. Tiem jābūt vērstiem uz priekšu, bet ne noapaļotiem.
Negrieziet rokas no vienas puses uz otru.
Neleciet. Jo augstāk cilvēks pamet zemi, jo spēcīgāks trieciens pret zemi un ātrāk nogurst kājas.
Biežas skriešanas kļūdas
Bieži vien cilvēki, izdzirdējuši, ka nevar skriet uz papēžiem, sāk skriet uz kāju pirkstiem. Tomēr tas attiecas ne tikai uz pēdu novietojumu. Jums jāsāk ar pareizu smaguma centra un kadences līdzsvaru, un jūsu pēdas novietojums izlabosies līdz ar tiem. Bet skriešana no kāju pirkstiem novedīs pie potītes savainojumiem.
Metot kājas uz priekšu. Tas noved pie pēdas novietošanas uz papēža. Šajā gadījumā trieciena slodze caur visām locītavām iet uz mugurkaulu, un tas ir traumatiski. Pēda jānovieto zem smaguma centra.
Skriešana ar noliektu ķermeni atpakaļ vai ar pārmērīgu noliekšanos uz priekšu. Ķermenim vienmēr jābūt vertikālā stāvoklī, izņemot sprintu paātrinājuma laikā.