Cilvēce vairs nebaidās no klimata krīzes – tā jau ir klāt, kā rezultātā sākas ārkārtēja viesuļvētru sezona, kā arī neticami sausumi, karstuma viļņi un meža ugunsgrēki. Pēdējie šobrīd plosās Arktikā, aptverot ievērojamu tās daļu, raksta IFLScience.
Šī raksta attēlā varat redzēt virsmas temperatūras anomālijas (pa kreisi) un augsnes mitruma anomālijas (pa labi) virs Sibīrijas no 1. līdz 23. jūnijam
Eksperti norāda, ka šajā reģionā pašlaik notiek jaunāko laiku vēsturē lielākie meža ugunsgrēki, ko veicinājis neparasts karstums un sausais laiks. Galvenais trieciens tika Sahas Republikai – daļai no Sibīrijas, kur gada vidējā temperatūra ir -7,5°C, un pat vasarā vidējā temperatūra šeit gandrīz nepaaugstinās virs 10°C.
Parasti šī planētas daļa tiek uzskatīta par aukstāko, taču pat tā nav aizsargāta no mežu ugunsgrēkiem. Īpaši saspīlēta situācija kļuvusi pēdējos gados – piemēram, 2021. gada vasarā reģionā bija īpaši augsta temperatūra un plaši meža ugunsgrēki.
Tagad Arktika atkal ir liesmās, un Eiropas Savienības Copernicus Atmosfēras uzraudzības dienesta (CAMS) dati liecina, ka mežu ugunsgrēki Sibīrijā 2024. gada jūnijā izdalīja 6,8 megatonnas oglekļa. Tas ir trešais augstākais rādītājs pēdējo divu desmitgažu laikā pēc 2020. gada un 2019. gada jūnija, kad tika reģistrētas attiecīgi 16,3 un 13,8 megatonnas oglekļa.
CAMS vecākais zinātnieks Marks Paringtons saka, ka viņš un viņa kolēģi, uzraugot savvaļas ugunsgrēkus, koncentrējas uz augstiem ziemeļu platuma grādiem un Arktiku. Rezultāti liecina, ka Arktikas savvaļas ugunsgrēku emisijas pēdējos trīs gados ir saglabājušās diezgan tipiskas, taču 2024. gada dati liecina, ka mūsdienās Arktikā attīstās ārkārtēji ugunsgrēki, kas līdzīgi tiem, kas šeit plosījās 2019. un 2020. gadā.
Pētnieki atzīmē, ka pašreizējie Arktikas ugunsgrēki nav atdalāmi no plašākas globālās klimata pārmaiņu tendences, kuru dēļ Arktika sasilst vismaz četras reizes ātrāk nekā pārējā planēta.
Zinātnieki tagad uzskata, ka bēdīgās pārmaiņas, kas šodien notiek Arktikā, patiesībā var būt priekšvēstnesis tam, kas notiks citos pasaules reģionos. Saskaņā ar Ekseteras universitātes profesora Geila Vaitmena teikto, Arktika šodien diemžēl ir klimata pārmaiņu epicentrs. Līdz ar to ekstrēmi Arktikas savvaļas ugunsgrēki jāuztver kā brīdinājuma signāli, ka tas notiks ar citām planētas daļām, ja cilvēce nerīkosies.