Vairāk nekā 95 miljoni amerikāņu šonedēļ saskārās ar ārkārtēju aukstumu, jo polārais virpulis radīja rekordzemu temperatūru. Tas izraisīja cauruļu plīsumu un lika varas iestādēm slēgt skolas un izveidot pagaidu patversmes bezpajumtniekiem. Tajā pašā laikā valsts austrumos turpina likvidēt spēcīgo plūdu sekas, kas prasījuši vismaz 17 cilvēku dzīvības, ziņo Associated Press.
Saskaņā ar Nacionālā laika dienesta (NWS) meteorologa Endrjū Orisons teikto, Amerikas Savienoto Valstu centrālajā daļā pašlaik ir dažas no ziemas aukstākajām temperatūrām. Auksto laiku, kas ir ieradies vidusrietumos, pavada vēji, kas pazemina sajūtu temperatūru līdz -45 līdz -51 °C. Piemēram, Ziemeļdakotā, Bismarkā, termometra stabiņš sasniedza -39° C, pārspējot 1910. gadā uzstādīto rekordu .
Situācija ir tik šausmīga, ka simtiem Oklahomas, Aiovas, Minesotas, Nebraskas, Viskonsinas, Kanzasas un Misūri štata skolu rajonu ir atcēluši nodarbības vai pārgājuši uz tālmācību. Kanzassitijā bezpajumtniekiem vienā ēkā tika uzceltas desmitiem telšu.
“Vienmēr ir ko mācīties un kaut ko jaunu piedzīvot. “Nav svarīgi, cik reižu esat to piedzīvojis, jums ir jāpielāgojas,” sacīja Ziemeļdakotas iedzīvotāja Stefanija Hacenbīlere, kura aukstumu salīdzināja ar “Sibīrijas pieredzi”.
Zemas temperatūras fonā, valsts austrumos turpina risināt ziemas vētras izraisīto masveida plūdu sekas. Kentuki štatā, kas cieta vissmagāk, bojāgājušo skaits pieauga līdz 14. Gubernators Endijs Bešērs sacīja, ka daudzi bojāgājušie, tostarp māte un 7 gadus vecs bērns, bija iesprostoti uz applūdušiem ceļiem.
Trīs ar plūdiem saistīti nāves gadījumi ir apstiprināti arī Rietumvirdžīnijā. Pirmdienas vakarā štatā tika iznīcināti vairāki ceļi, tika traucēta sabiedriskā ūdensapgāde, skolas palika slēgtas un vairāk nekā 15 000 cilvēku bija bez elektrības.
Tenesī, kur dambja pārrāvums ir appludinājis Rīvsas ciematu, Obionas apgabala komisārs Stīvs Karrs sacīja, ka situācija joprojām ir kritiska, taču neviens nav pazudis. Tur joprojām ir spēkā ārkārtas stāvoklis.
Tikmēr Virdžīnijā un Ziemeļkarolīnā amatpersonas gatavojas jauniem izaicinājumiem, jo ir sagaidāms, ka ziemas vētra sanesīs līdz pēdai (ap 30 cm) dziļu sniegu un sasalstošu lietu, kas var izraisīt strāvas padeves pārtraukumus un apgrūtināt ceļošanu.
Ziemeļkarolīnas gubernators Džošs Steins izsludināja ārkārtas stāvokli, sakot, ka “galvenās bažas rada iespējamie elektroenerģijas padeves pārtraukumi un ceļu satiksmes drošība”.
Mičiganā, Detroitas dienvidrietumu daļā, pēc gandrīz 100 gadus veca ūdensvada pārrāvuma tika evakuēti vairāk nekā 90 cilvēki. Applūda ielas un pagrabi, gaisa temperatūra noslīdēja zem nulles. Plūdu zonā atrodas gandrīz 400 māju.
Ekstrēmi laikapstākļi ietekmēja arī citus reģionus. ”Ezera efekta” (auksto gaisa masu plūšana pāri lielai un neaizsalušai ūdenstilpei) iespaidā snigšana Ņujorkā izraisīja ceļojumu ieteikumus. Paredzams, ka štatā sniegs sasniegs 30 cm vai vairāk. Oklahomā ledus apstākļi ir slēguši US-75 posmu starp Talsu un Okmulgee.
Kopējie nikrišņu rādītāji visā valstī svārstījās no 90 cm līdz 198 cm Vaiomingas Sniega grēdas dienvidaustrumos un līdz pat vairākām collām (1 colla 2,54 cm) no Dienviddakotas līdz Misūri.
Meteorologi brīdina, ka ļaunākais vēl tikai priekšā. Tuvākajās dienās rekordauksts laiks aptvers gandrīz visu ASV centrālo reģionu no Kanādas robežas līdz Līča piekrastei. Paredzams, ka Kentuki štatā, kur jau notiek plūdi, situāciju pasliktinās sniegputenis.
“Šī ir sniega vētra dabas katastrofas vidū,” otrdien preses konferencē sacīja gubernators Bešērs.
Varas iestādes aicina iedzīvotājus palikt mājās un izvairīties no nevajadzīgas ceļošanas.