Nīderlande uz Ukrainu nosūtīs pretgaisa aizsardzības sistēmas Patriot, tiekoties ar ASV prezidentu Džo Baidenu, paziņoja premjerministrs Marks Rutte, vēsta De Telegraaf.
“Mēs plānojam pievienoties Vācijas un ASV iniciatīvai un nosūtīt uz Ukrainu Patriot,” viņš sacīja. Par to, cik pretgaisa aizsardzības sistēmu ir runa un, kad Kijiva tās saņems, joprojām nav zināms. Rutte gan sacīja, ka viņš to telefoniski apspriedis ar Vācijas kancleru Olafu Šolcu. Tāpat pirmdien viņam bijusi saruna ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.
Par to, ka Nīderlande apsver Patriot sistēmu nodošanu Ukrainai kopā ar Vāciju un ASV, iepriekš ziņoja Bloomberg, atsaucoties uz avotiem, kas pārzina situāciju. Pēc viņu teiktā, galīgais lēmums šajā jautājumā tiks pieņemts tuvākajā laikā.
ASV un Vācija jau iepriekš paziņoja par divu Patriot sistēmu nodošanu Ukrainai. Kompleksi ļaus aizsargāties pret Krievijas spārnotajām un ballistiskajām raķetēm. Ukrainas militārpersonas jau ir ieradušās ASV, lai izietu nepieciešamo apmācību. Kā norādīja Ukrainas Bruņoto spēku Gaisa spēku pavēlniecības pārstāvis Jurijs Ignats, Patriot apgūšana prasīs vairākus mēnešus. Savukārt Ukrainas prezidenta kancelejas vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks sacīja, ka pretgaisa aizsardzības sistēmas kaujās tiks iesaistītas pavasarī.
Kijiva jau daudzus mēnešus ir mēģinājusi panākt, lai Rietumu līderi nodrošina modernas pretgaisa aizsardzības sistēmas. Kopš oktobra Krievija regulāri apšauj Ukrainas enerģētikas objektus, un šajā laikā ir sagrauta puse valsts enerģētikas infrastruktūras, sacīja Zeļenskis. Cilvēkiem ir jādzīvo gandrīz pilnīga elektrības trūkuma un ūdens un apkures pārtraukumu apstākļos.
Pēdējā masveida Ukrainas pilsētu apšaude, ko veica Krievija, notika 14. janvārī. Viena no raķetēm trāpīja dzīvojamai ēkai Dņipro. Saskaņā ar jaunākajiem datiem bojāgājušo skaits pieaudzis līdz 45 cilvēkiem, tostarp sešiem bērniem.
Krievija jau ir piedraudējusi ar “neprognozējamām sekām”, ja Kijiva patiešām iegūs progresīvas pretgaisa aizsardzības sistēmas. Krievijas Federācijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs un Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs uzsvēra, ka šādi kompleksi kļūs par Krievijas armijas “leģitīmu mērķi”.