Jau septembra izskaņā arī debesīs virs Latvijas ieradīsies, bet vēl nebūs vērojama, unikālā astronomiskā parādība – komēta C/2023 A3, kas pazīstama arī kā Čučinšan (Tsuchinshan) – ATLAS.
Zinātnieki to sauc par “gadsimta komētu”, jo tā būs īpaši spilgta un pēc savām īpašībām salīdzināma ar slavenajām Haleja un NEOWISE komētām.
“Komētas vizuālā magnitūda ir aptuveni 4,7 magnitūdas – spilgtāka, nekā šobrīd gaidīts – un tā turpina kļūt spilgtāka ar katru dienu. Atgādinām, ka komētas var redzēt ar neapbruņotu aci, kad to magnitūda sasniedz 4 (ja nav gaismas piesārņojuma) magnitūdas,” raksta astronomi.
Ziemeļu puslodes iedzīvotāji šo skatu varēs baudīt tikai oktobra sākumā. Komēta tagad ir pārāk tuvu horizontam, un saules gaisma traucē tās vērošanai.
Neskatoties uz to, ka dienvidu puslodes iedzīvotāji jau var novērot debess ķermeni, mums būs vēl nedaudz jāpagaida.
Kā ziņo astronomi, ziemeļu puslodes iedzīvotāji komētu varēs redzēt 10.–12.oktobrī. Tās spilgtums būs no -3 līdz -1 magnitūdām. Komēta parādīsies vakara debesīs ziemeļu puslodē neilgi pēc saulrieta, ļoti zemu rietumu horizontā Jaunavas zvaigznājā.
Zinātnieki arī precizēja, ka novērošanas logs ir mazs, bet komēta būs redzama ar neapbruņotu aci! Novērošanai piemērotākais laiks ir 12. oktobris, kad debess ķermenis sasniegs Zemei vistuvāko attālumu.
Komētu būs iespējams redzēt vēlāk, taču vizuālais logs sašaurināsies, un pēdējos posmos būs nepieciešama optika. Vairāk par šo komētu varat uzzināt WIKI