ANO eksperti uzsvēra, ka, neskatoties uz vēlmi atbalstīt Ukrainas sportistus, olimpiskajai sabiedrībai ir jāievēro Olimpiskās hartas noteikumi un jāatsakās no Krievijas Federācijas un Baltkrievijas sportistu diskriminācijas. ANO ekspertu paziņojums tika publicēts 1.februārī organizācijas oficiālajā mājaslapā
Apvienoto Nāciju Organizācija ir apstiprinājusi Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) lēmumu apsvērt iespēju ļaut atsevišķiem sportistiem no Krievijas un Baltkrievijas startēt starptautiskās sporta sacensībās kā neitrāliem. Starptautiskā organizācija mudināja iet tālāk un atteikties no “diskriminācijas pilsonības dēļ”.
“Mēs mudinām SOK pieņemt lēmumu šajā virzienā un iet tālāk, nodrošinot, ka neviens sportists netiek diskriminēts tautības dēļ,” teikts dokumentā.
ANO atgādināja, ka 2022.gadā, dažas dienas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, SOK ieteica Krievijas un Baltkrievijas sportistiem un amatpersonām, piemēram, tiesnešiem, aizliegt piedalīties starptautiskās sacensībās. Un 2023. gada 25. janvārī pēc diskusijām ar diviem īpašajiem ziņotājiem Olimpiskās komitejas izpildkomiteja nāca klajā ar paziņojumu, kurā norādīja, ka ir jāievēro visu sportistu tiesības saskaņā ar Olimpisko hartu.
“SOK ieteikumā tika izvirzīti nopietni jautājumi par tiešu diskrimināciju, jo sportistus nedrīkst diskriminēt viņu tautības dēļ,” norādīja ANO.
Eksperti uzsvēra, ka, neskatoties uz vēlmi atbalstīt karā cietušas valsts sportistus, olimpiskajai sabiedrībai ir pienākums ievērot Olimpisko hartu un kopumā starptautiskos cilvēktiesību standartus.
“Kad valstis tik klaji ignorē cilvēktiesības, mums ir pienākums izteikties, atbalstot mūsu kopīgās vērtības,” uzsvēra eksperti.
Viņuprāt, vienādiem noteikumiem būtu jāattiecas uz visiem sportistiem neatkarīgi no viņu tautības. Tādēļ būtu jāaizliedz jebkura runa par labu nacionālam, rasu vai reliģiskam naidam, kas ir kūdīšana uz diskrimināciju, naidīgumu vai vardarbību, secināja ANO eksperti.