Apvienotās Karalistes ūdeņu temperatūra ir līdz pat 4°C virs normas jūras karstuma viļņa dēļ, kas varētu būt agrīns brīdinājums par ārkārtēju vasaras karstumu.Jūras ap Apvienoto Karalisti strauji sasilst, un zinātnieki ceļ trauksmi.
Šonedēļ BBC ziņoja, ka daļā Ziemeļjūras, Lamanša un Īrijas piekrastes tagad ir pat par 4°C siltāks nekā vidēji, ko Apvienotās Karalistes zinātnieki sauc par “superintensīvu” jūras karstuma vilni.
Tā kā virsmas temperatūra aprīlī un maijā jau ir sasniegusi augstāko jebkad reģistrēto līmeni kopš monitoringa sākuma pirms 45 gadiem, pētnieki brīdina par iespējamu blakusparādību jūras dzīvībai, kā arī pludmales apmeklētāju vispārējai labsajūtai.
Un ne tikai okeāns izjūt spriedzi.
Apvienotajā Karalistē prognozēts viens no siltākajiem un sausākajiem pavasariem vairāk nekā gadsimta laikā. Prognozes liecina, ka tas varētu liecināt par vēl karstāku vasaru.
Kas ir jūras karstuma vilnis?
Jūras karstuma viļņi rodas, kad jūras temperatūra vismaz piecas dienas pēc kārtas pārsniedz sezonas vidējo līmeni. Tie parasti ilgst apmēram divas nedēļas. Šis karstuma viļņi ir ildzis vairāk nekā divus mēnešus, pastiprinot cilvēka izraisīto klimata pārmaiņu ietekmi .
Saskaņā ar Meteoroloģijas biroja datiem, Ziemeļatlantijā jūras virsmas temperatūra pēdējo 40 gadu laikā ir paaugstinājusies par aptuveni 0,3°C desmitgadē.
“Pirms šī pavasara sākuma, kad sākās šie ārkārtējie laikapstākļi, ūdeņi jau bija siltāki,” BBC pastāstīja Apvienotās Karalistes Meteoroloģijas biroja Dr. Segolēna Bertū.
Kāpēc tas notiek?
Karstākā jūras temperatūra daļēji ir Apvienotās Karalistes ārkārtīgi siltā un sausā pavasara rezultāts.
Žurnālā The Conversation publicētā rakstā Metjū Patersons un Saimons H. Lī, abi Sentendrūsas Universitātes pētnieki, paskaidroja, ka augsta spiediena sistēma ir kavējusi vēsāku un mitrāku apstākļu iekļūšanu — radot “bloķētu” vai “iestrēgušu” laikapstākļu modeli, kas ir izraisījis postošus meža ugunsgrēkus un sējis haosu Apvienotās Karalistes lauksaimniecības zemēs.
Vājie vēji un spēcīgā pavasara saule, kas pavadījusi šo augstspiediena sistēmu, ir ļāvusi karstumam uzkrāties arī uz okeāna virsmas.
Kādi ir ilgstoša jūras karstuma viļņa riski?
Lai gan jūras karstuma viļņi Apvienotajā Karalistē joprojām ir relatīvi jauna parādība, paredzams, ka tie kļūs biežāki un intensīvāki, klimatam sasilstot.
Zinātnieki ir noraizējušies, ka pašreizējais uzliesmojums var izjaukt jūras ekosistēmas , mainot vairošanās ciklus, veicinot kaitīgu aļģu ziedēšanu vai piesaistot medūzas , kas zeļ siltākos ūdeņos.
Pēc jūras karstuma viļņa, kas paaugstināja jūras temperatūru par 4°C virs vidējās, medūzu novērojumu skaits pie Apvienotās Karalistes krastiem pieauga par 32 procentiem, ziņo BBC.
Līdz šim temperatūra nav pārsniegusi kritiskos sliekšņus masveida jūras iemītnieku bojāejai . Taču Apvienotajā Karalistē, iespējams, vērojams tikai sākums.
Pētnieki brīdina, ka ilgtermiņa sekas nav skaidras, jo jūras karstuma viļņi reti ir skāruši vēsākus Lielbritānijas ūdeņus.
Vai vasara kļūs vēl karstāka?
Lai gan pašreizējais jūras karstuma vilnis turpmākajās dienās varētu nedaudz mazināties, mainoties laikapstākļiem, zinātnieki apgalvo, ka šī varētu būt īslaicīga lejupslīde.
Prognozes liecina, ka, visticamāk, atgriezīsies silti un sausi apstākļi, palielinot ekstremālāku temperatūru risku vēlāk šovasar – gan jūrā, gan uz sauszemes.
Okeāni darbojas kā milzīgas siltuma krātuves, un siltāki ūdeņi var paaugstināt gaisa temperatūru, jo jūras vēsmas nes siltumu uz iekšzemi. Tieši tas notika pagājušā gada maijā, kad īslaicīgs jūras karstuma vilnis veicināja neparasti augstu sauszemes temperatūru visā Apvienotajā Karalistē.
Tā kā okeāna sasilšana ir spēcīga un El Ninjo efekts izzūd, prognozētāji prognozē, ka 2025. gads būs viens no karstākajiem gadiem vēsturē. Meteoroloģijas birojs pat brīdinājis par “vairāk nekā divreiz lielāku iespējamību” karstākai vasarai nekā vidēji.
Tuvojoties vasarai, jūra ap Lielbritāniju varētu sniegt agrīnu brīdinājumu par to, kas gaidāms.