Sakarā ar vairākiem uzbrukumiem cilvēkiem, Bully XL īpašniekiem būs jāizvēlas: dzīvot pēc ļoti stingriem noteikumiem vai eitanāzēt savu mīluli
No 1. februāra Anglijas un Velsas varas iestādes aizliedz audzēt XL Bullies – lielu suņu šķirni. Tie tika iekļauti aizliegto sarakstā pēc vairākiem uzbrukumiem cilvēkiem. Bez tiem Lielbritānijas bīstamo suņu sarakstā ir tikai četras šķirnes: pitbulterjers, japāņu Tosa Inu, Argentīnas dogs un Fila Brasileiro. Tagad šādu suņu īpašniekiem savs mīlulis būs vai nu jāreģistrē īpašā reģistrā, vai arī jāeitanāzē.
9.septembrī Birmingemā notika uzbrukums 11 gadus vecai meitenei un diviem vīriešiem. Bully XL iekoda meitenei rokā un plecā, pirms kāds no vīriešiem paguva atraut suni.
5 dienas vēlāk Stonnellā kāds vīrietis nomira pēc tam, kad viņam uzbruka divi XL Bullies. 52 gadus vecais Ians Praiss mēģināja pasargāt savu veco māti no dzīvniekiem, kas bija ielauzušies viņas dārzā. Viņš izskrēja no mājas, kur viņam uzbruka. Pēc aculiecinieka stāstītā, viņi centušies Praisu pasargāt: ”Viens drosmīgs vīrietis paņēma lielu nūju, sāka sist suņus un mēģināja tos padzīt, taču suņi tam vienkārši nepievērsa uzmanību. Viņi bija nikni. Tas ilga 15 līdz 20 minūtes. Praiss tika hospitalizēts, taču ātrās palīdzības mediķi viņu nespēja glābt, un viņš no gūtajām traumām nomira.
Vēl viens uzbrukums notika Sanderlendā 3. oktobrī. Aculiecinieki stāsta, ka viņi redzēja tikai sekas – kā mediķi strādāja pie smagi bojātās 54 gadus vecā Iana Lenglija rīkles, kurš vēlāk nomira. Kaimiņš teica: “Tas bija šausmīgi redzēt, tu negaidi kaut ko tādu uz jūsu sliekšņa.”
Stāsti par Bully XL uzbrukumiem cilvēkiem nav nekas neparasts. Britu mediji regulāri ziņo par šādiem gadījumiem – piemēram, 2022.gada oktobrī kāda 65 gadus veca sieviete nomira pēc mēģinājuma izjaukt cīņu starp diviem kaušļiem. Arī 2022. gadā 17 mēnešus vecu meiteni Senthelensā līdz nāvei sakoda bullijs – tikai nedēļu pēc tam, kad viņas ģimene iegādājās suni.
Kāda šķirne šī ir?
Pirmo reizi cilvēki sāka runāt par amerikāņu bulliju 1980. gadu beigās, kad tika krustoti amerikāņu pitbulterjeri un daži buldogi. Tagad šai šķirnei ir vairākas šķirnes: mikro, kabatas, standarta, klasiskās un XL. Bully XL var svērt vairāk nekā 60 kilogramus un būt pietiekami stiprs, lai pievarētu pieaugušo.
American Bully XL tiek uzskatīts par atsevišķu šķirni ASV, bet Lielbritānijā galvenās suņu asociācijas to neuzskaita.
Šķirne parādījās Apvienotajā Karalistē aptuveni 2014.–2015. gadā, iegūstot popularitāti pandēmijas laikā. Pieaugot uzbrukumiem cilvēkiem Lielbritānijā, ir izveidojusies kustība Bully Watch, kas izseko šīs šķirnes suņu agresijas gadījumus. Viņi aģitē, lai šie dzīvnieki tiktu aizliegti Lielbritānijā.
Amerikas audzētavu klubs norāda, ka amerikāņu bullijs “ir lielisks ģimenes suns”. “Neskatoties uz to spēcīgo izskatu, viņi ir maigi un draudzīgi,” teikts ziņojumā.
Ko nozīmē aizliegums?
Īpašniekiem savs suns Bīstamo suņu indeksā jāreģistrē līdz 2024. gada 1. februārim. Maksa par administratīvo izmaksu segšanu būs aptuveni 92 mārciņas (ap 100 eiro).
Tiks reģistrēti tikai kastrēti un mikročipēti suņi. Saimniekiem tiem būs jāstaigā tikai pavadā un ar uzpurni. Tāpat saimniekiem ir jābūt apdrošināšanai un jābūt veseliem, lai turētu šādu suni. Tiek piedāvāts arī alternatīvs variants – suni eitanāzēt veterinārajā klīnikā un saņemt aptuveni 200 mārciņu kompensāciju. 1991. gada bīstamo suņu likums aizliedz aizliegtu šķirņu audzēšanu, pārdošanu vai dāvināšanu. Policijai ir tiesības aizturēt aizliegtu suni sabiedriskā vietā, ja netiek ievēroti tā pastaigāšanas noteikumi.
Četras citas šķirnes ir aizliegtas saskaņā ar likumu par bīstamiem suņiem: amerikāņu pitbulterjers, japāņu Tosa Inu, dogo Argentino un Fila Brasil. Likums dod valdībai pilnvaras aizliegt jebkuru šķirni, kas ir “audzēta cīņai vai kam ir šim nolūkam audzēta tipa pazīmes”.
Tā kā XL bullijs nav atzīts par atsevišķu šķirni, briti ir noraizējušies, ka viņu aizliegums pasludinās ārpus likuma arī citus suņus.
Kāpēc Bullies XL ir bīstami?
Ričards Beikers, NHS ķirurgs konsultants, saka, ka, tā kā sunim “ir tik spēcīgi žokļi, koduma brūces ir sliktākas nekā citām šķirnēm”. “Amerikāņu bullijs izraisa plēstas,” viņš atzīmē. “Kad viņi jūs satvers, viņi nelaidīs vaļā.” Šīs traumas ir bīstamākas nekā mazākiem suņiem. Viņš sacīja, ka amerikāņu bulliji bieži lauž kaulus, plēš ādu un bojā viņu upuru nervus.
Žurnālā BMJ publicētajā pētījumā konstatēts, ka 2022. gadā Anglijā un Velsā pēkšņi pieauga nāves gadījumu skaits no suņu uzbrukumiem. Bully Watch, atsaucoties uz preses ziņām, norāda, ka kopš 2021. gada 14 nāves gadījumi ir saistīti ar American Bully, no kuriem trīs tiek turēti aizdomās. Tomēr tie nav oficiāli dati.
Kurš ir pret Bully XL aizliegšanu?
Suņu kontroles koalīcija teica, ka šķirnei raksturīgie aizliegumi ir bijuši neefektīvi.
“32 gadus Bīstamo suņu likums ir centies aizliegt dažāda veida suņus, taču tas sakrita ar suņu kodumu pieaugumu. Nesenie nāves gadījumi liecina, ka šī pieeja nedarbojas, teikts viņu paziņojumā. “Valdībai ir jārisina problēma, vēršoties pret negodīgiem audzētājiem, kuri izvirza peļņu pirms labklājības, un bezatbildīgiem īpašniekiem, kuru suņi ir nekontrolējami.”
Daži XL Bully īpašnieki apgalvo, ka šī šķirne nav bīstamāka par jebkuru citu. Donna Smita, 40 gadus vecā Facebook īpašnieku grupas Bully XL administratore, saka , ka aizliegums daudziem grupas dalībniekiem ir licis satraukties un rada nomāktību. “Es darīšu visu, lai saglabātu savu suni, tostarp ņemšu aizdevumu, lai segtu visus izdevumus,” viņa saka.
Pīterboro kroga menedžeris Heidens Vatsons BBC sacīja, ka ir gatavs pamest darbu krogā, lai saglabātu savas tiesības uz suņa īpašumtiesībām – kroga īpašnieks viņam iepriekš bija teicis, ka rotaļīgais astoņus mēnešus vecais kucēns Nala nevarēs palikt telpās klienta sūdzības dēļ, neskatoties uz to, ka citi viesi viņu mīl. “Es joprojām par 100 procentiem dotu priekšroku sunim, nevis darbam,” saka Heidens. “Viņa ir daļa no manas ģimenes, viņa nekad nav izdarījusi neko sliktu.” Viņa ir tik mīļa, kāpēc man viņu pazemot?
Beikera kungam, konsultantam NHS ķirurgam, kurš ir strādājis pie suņu uzbrukumu sekām, ir atšķirīgs viedoklis. “Es neredzu iemeslu, kāpēc atbildīga persona vēlētos, lai suns tiktu audzēts vardarbībai,” viņš saka. “Neviens nevēlas ļaunus un bīstamus dzīvniekus.”