Agrīnie pētījumi pilnībā izslēdza šādu scenāriju, taču jauni aprēķini liecina, ka šī asteroīda sadursme ar Zemi nav nemaz tik neticama. Asteroīda krišanas gadījumā, pēc ekspertu domām, cilvēce, protams, neizmirs, taču kāda planētas teritorija tiks iznīcināta.
Asteroīds Apofis kādu dienu var sadurties ar Zemi. Jāatzīst, ka izredzes ir ļoti mazas, taču tās pastāv. Kā raksta USA Today, pie šādiem secinājumiem nonācis Rietumu universitātes Kanādā darbinieks Pols Vīgerts, kurš agrīnā pētījumā šo iespēju pilnībā izslēdza.
Šoreiz viņš pārskatījis iespēju, ka asteroīds varētu sadurties ar maziem kosmosa akmeņiem, piemēram, tiem, kas bieži un neparedzami nokrīt uz Zemi.
Kad asteroīds varētu ietriekties Zemē?
Pēc jauniem ekspertu aprēķiniem, tas varētu notikt 2029. gadā un dīvainas sakritības dēļ piektdien, 13. aprīlī. Šajā dienā tam jāveic tuvs pārlidojums Zemei (32 tūkstoši km kilometru no mūsu planētas).
Kā tas var notikt?
Lai Zemei briesmas radītu 87 stāvus augsta debesskrāpja vai Eifeļa torņa lieluma asteroīds (apmēram 340 m), tajā pareizā leņķī jāietriec citam kosmosa iezim un jāmaina Apofisa lidojuma trajektorija.
Veigerts arī aprēķināja, cik lielam objektam vajadzētu būt, lai Apofisu novirzītu no kursa un novietotu to sadursmes kursā ar Zemi. Kā izrādījās, tam pietiek ar pavisam mazu akmeni – apmēram 3 m platu.
Kāda ir sadursmes iespējamība?
Labā ziņa ir tā, ka izredzes ir ļoti zemas. Iespēja, ka nezināms asteroīds ietrieksies Apofisā, novirzot no pašreizējā kursa, ir mazāka par vienu no miljona. Un iespējamība, ka šāda sadursme to nosūtīs uz Zemi 2029. gadā, ir vēl mazāka – viena no diviem miljardiem.
Kad mēs noteikti uzzināsim, vai Apofis ir bīstams planētai?
To, vai asteroīds Zemi apdraud vai ne, zinātnieki varēs noskaidrot tikai pēc trim gadiem – 2027.gadā. Pagaidām Apofis ir ārpus redzesloka, jo atrodas tuvu Saulei.
2027. gadā tas kļūs redzams, un astronomi varēs to novērot, lai labāk aprēķinātu iespējamā apdraudējuma iespējamību.
Ja asteroīds saduras ar Zemi, kas notiks?
Ja asteroīds Apofis ietriecas mūsu planētā, cilvēci gaida globāla katastrofa. Pēc tam iespējams ne tikai cunami, bet arī ugunsgrēki. Ja notiks sadursme, tiks ietekmēti piekrastes reģioni visā pasaulē.
NASA un EKA pēta Apophis
NASA un Eiropas Kosmosa aģentūra plāno nosūtīt bezapkalpes kosmosa kuģus, lai pētītu Apofis tās lidojuma laikā 2029. gadā.
Tādējādi OSIRIS-APEX misija pētīs Apophis no NASA. Dažu nākamo gadu laikā ceļā uz Apofisu OSIRIS-APEX veiks sešus tuvus aplidojumus Saulei, kā arī trīs tuvus aplidojumus Zemei, lai saņemtu tās gravitācijas “palīdzību”. Tādējādi kosmosa kuģis varēs ievadīt pareizo trajektoriju un sasniegt Apofisu 2029. gadā.
Plānots, ka OSIRIS-APEX sāks aktīvu Apofisa izpēti 2029. gada 2. aprīlī. Ierīce apkopos detalizētus datus par asteroīda struktūru, sastāvu un fizikālajām īpašībām.
Savukārt ESA palaidīs savu Ramses kosmosa kuģi. Tas tiksies ar Apofisu pirms tā došanās garām Zemei un pavadīs to ceļā no mūsu orbītas. Šajā laikā misija novēros, kā mainās asteroīda virsma no tik tuvas tuvošanās Zemei.