Mākslas un antikvāro priekšmetu tirgū pat šķietami bezvērtīgai lietai var būt milzu vērtību. Par to kārtējo reizi varam pārliecināties ar notikušo attēlā redzamās Āfrikas maskas pārdošanas procesā.
Kāds Francijā dzīvojošs senioru pāris pārdeva šo afrikāņu masku, kuru viņi uzskatīja par “bezvērtīgu” par 150 eiro. Pēc tam pircējs to izsolīja par 4,2 miljoniem eiro. Par to senioru pāris iesūdzēja pircēju tiesā.
Pāris – vārdā nenosaukta 81 gadu veca sieviete un viņas 88 gadus vecais vīrs – ap 2021. gadu tīrīja savas otrās mājas, kad atrada masku un devās pie vietējā antikvariāta tirgotāja, lai to pārdotu. Abas puses vienojās par cenu: 150 eiro.
Pāra advokāts sacīja, ka viņa klienti kļūdaini uzskatīja, ka maska ir “bezvērtīga”, vēsta franču ziņu aģentūra Le Monde, kas pirmā ziņoja par tiesas prāvu.
Taču maska izrādījās rets Āfrikas mākslas darbs – 19. gadsimta ngīlu maska, ko Gabonas priesteri izmantoja rituālos, un pastāv tikai nedaudzi šādu rituāla priekšmetu. Ir zināms, ka visā pasaulē Rietumu muzejos un kolekcijās eksistē tikai aptuveni ducis līdzīgu eksemplāru, teikts tiesas dokumentos
Pēc tam, kad senlietu tirgotājs meklēja dažus novērtējumus un radiooglekļa datēšanu, maska tika izlikta izsolē par aptuveni 315 000 līdz 420 000 USD.
2022. gada martā tas tika pārdots par 4,2 miljoniem eiro, liecina tiesas dokumenti.
Tagad pāris antikvāru iesūdzēja tiesā par aptuveni 5,55 miljonu dolāru krāpšanu, nepaziņokot, ka priekšmets ir vērtīgs. Saskaņā ar tiesas ierakstiem tirgotājs neizstādīja preci savā veikalā, bet gan sazinājās ar diviem Francijas izsoļu namiem Drouot Estimation un Fauve Paris. Tie novērtēja, ka maskas vērtība ir mazāka par 600 eiro. Tikai pēc tam, kad tirgotājs uzklausīja trešā eksperta viedokli un veica ekspertīzi, maska tika izsolīta par ievērojami dārgāku cenu.
“Tikai persona, kas perfekti pārzina mākslas priekšmetu tirgu, ir spējīga veikt pārdošanu izsoļu namā pēc tam, kad ir pieprasījis oglekļa-14 ekspertīzi un piesaistījis Āfrikas masku eksperta palīdzību,” teikts lietas paziņojumā.
Pāris apgalvoja, ka tirgotājs vērsās arī pie viņu dārznieka, lai iegūtu vairāk informācijas par viņu ģimeni un viņu senčiem, lai pirms konsultēšanās ar izsoļu namiem secinātu priekšmeta autentiskumu, teikts tiesas dokumentos. Pēc maskas pārdošanas arī dārznieks saņēma atlīdzību.
Antikvariāts mēģināja atrisināt lietu, piedāvājot samaksāt senioru pārim aptuveni 300 000 eiro, taču saskaņā ar tiesas dokumentiem, viņu bērni iebilda pret izlīgumu.
Zemākas instances tiesa sākotnēji nostājās dīlera pusē, piespriežot pārim izmaksāt aptuveni 3000 eiro kā zaudējumu atlīdzību un nodevas. Taču pāris spriedumu pārsūdzēja, un lieta paliek atklāta.
Tikmēr apelācijas tiesa ir arestējusi naudu no pārdošanas, aptuveni 3,1 miljonu eiro pēc pārdošanas un kapitāla pieauguma nodokli, liecina tiesas ieraksti.