Siguldas viesnīcas un restorāna “Aprajods” novērojumi liecina, ka šā brīža saspringtā un neparedzamā situācija pasaulē nāk par labu Latvijai un visam Baltijas reģionam. Eiropieši arvien biežāk kā tūrisma galamērķi izvēlas Baltijas valstis – izdevīga atrašanās vieta, salīdzinoši zemas pakalpojumu cenas, nav bažu par personīgo drošību ceļojuma laikā. Šajā pusgadā, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada pirmajiem sešiem mēnešiem, Eiropas Savienības valstu tūristu skaits uzņēmumā pieaudzis par 22% un turpina augt.
Sigulda ir viena populārākajām vietām Latvijā, kur, tūristiem atbraucot, ir iespēja izbaudīt nesteidzīgu atpūtu, un apskatīt Latvijas dabas bagātību visā tās krāšņumā. Priekšrocība – netālā atrašanās no Rīgas, skaistās ainavas un mazpilsētas šarms.
Edmunds Siksne, viesnīcas un restorāna “Aparjods” īpašnieks: “Mūsu viesnīca un restorāns darbojas jau 25 gadus, visu Latvijas neatkarības laiku, un droši varu teikt, ka pēdējā laikā situācija mūsu nozarē ir mainījusies. Neapšaubāmi, salīdzinājumā ar cietiem gadiem, kad daļa tūristu bija no Krievijas, pēc sankciju ieviešanas un rubļa lejupslīdes, tūrisms no mūsu austrumu kaimiņu valsts ir sarucis, pēc mūsu aprēķiniem vismaz par 20 – 30%. Savukārt tūristu skaits no citām ES valstīm ir ievērojami pieaudzis. Veicot mūsu viesu aptauju, redzams, ka pirms ceļošanas, praktiski visi rūpīgi izvērtē, kur būs droši uzturēties. Pie mums visbiežāk var sastapt tūristus no Vācijas, Skandināvijas valstīm.”
Tomēr ne vien situācija pasaulē mudina cilvēkus izvēlēties Baltiju par galamērķi. „Cilvēkus ir nogurdinājis skrējiens pēc labklājības un vēlme pārspēt vienam otru, arvien vairāk cilvēku izvēlas vienkāršot dzīvi, lai laiski un mierpilni apceļotu netālu esošās skaistākās vietas un iepazītu dabas bagātību. Latvija atbilst viņu vēlmēm,” skaidro E. Siksne.
Dabas tūrisms starptautiskajā tūrisma tirgū pieaug par aptuveni 10-12%* gadā. Paaugstinoties tūrisma nozares konkurencei visā Eiropā, arī Latvijā prognozējama nepieciešamība veikt tūrisma produktu un pakalpojumu uzlabošanu, jo Baltijas reģions tiek vērtēts kā viens no piemērotākajiem tūrisma maršrutiem, ļaujot ceļotājiem bezrūpīgi iepazīt Baltijas valstu mierpilno dabu un tūrisma objektus.
Ekotūrisms Latvijā ilglaicīgi attīstās jau kopš 1990. gada, pie tam tas notiek pietiekami strauji. Analītiķi paredz tirgus pieaugumu „eko” atpūtas vietām un dabas tūrismam visā Eiropā. Šobrīd pieaugums šajā sektorā ir 20%* gadā un vairāk kā trešdaļa no ceļotājiem izvēlas apmesties videi draudzīgās naktsmājās. Eiropas iedzīvotāju vērtību skala ir mainījusies.
Ritvars Podziņš
viesnīcas un restorāna “Aparjods”
sabiedrisko attiecību konsultants