Litija jonu akumulatoru izmaksas augustā samazinājās par gandrīz 10%, tādējādi pārsniedzot galveno pagrieziena punktu, ko enerģētikas analītiķi uzskata par “pagrieziena punktu”, lai palielinātu pāreju uz elektriskajiem transportlīdzekļiem..
Kā ziņo The Independent, izmaksas ir nokritušās zem 100 USD par kilovatstundu (kWh). Un tieši šo cenu analītiskais uzņēmums ”Benchmark Mineral Intelligence” nosauca par galveno cenu elektrisko transportlīdzekļu pieprasījuma pieaugumam.
“Akumulatoru cenu pazemināšana varētu ļaut ražotājiem pārdot parastos EA par cenām, kas ir salīdzināmas ar iekšdedzes dzinēju transportlīdzekļiem ar tādām pašām robežām, padarot pāreju uz EA pievilcīgāku gan patērētājiem, gan autoražotājiem,” sacīja Benchmark analītiķis Evans Hārtlijs .
Līdzīgās domās ir arī enerģētikas eksperts Žerārs Rīds . Viņš savā personīgajā LinkedIn lapā ierakstīja: “Revolūcija enerģētikā un transportā turpinās. Litija bateriju elementu cenas tagad ir mazākas par 100 USD par kWh, kas ir par 80% mazāk nekā pirms desmit gadiem. Nākotnē mēs redzēsim vēl zemākas cenas un labāku veiktspēju, tāpēc iekšdedzes dzinēja nāve jau ir tuvu.
Izmaksu samazinājums ir saistīts ar lētākām izejvielām. Kopš 2023. gada sākuma litija cena ir samazinājusies uz pusi. Un šī tendence varētu turpināties, jo pēdējos mēnešos izmirušā supervulkānā uz Nevadas un Oregonas robežas tika atklātas jaunas metāla atradnes. Saskaņā ar jaunākajām ģeologu aplēsēm McDermitt kalderā varētu būt līdz 120 miljoniem tonnu litija, kas potenciāli varētu apmierināt globālo akumulatoru pieprasījumu gadu desmitiem.
Ziņojumā norādīts, ka cenu kritums varētu ietekmēt arī citas tehnoloģijas, tostarp saules un vēja enerģijas iekārtas, kurām pārprodukcijas periodos ir jāuzglabā liekā enerģija.