Latvijas Piensaimnieku Centrālā Savienība (LPCS) iepazīstoties ar Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas Piena nozares grupas nostāju par situāciju piena nozarē Latvijā, uzskata par pienākumu informēt Latvijas sabiedrību par patieso situāciju piena nozarē.
Vidēji dienā Latvijā tiek iepirkti 2200 tonnas piena pārstrādei, no kurām 772 tonnas vidēji dienā tiek eksportētas, bet 1430 tonnas tiek pārstrādātas Latvijas piena pārstrādes uzņēmumos.
No kopējā pārstrādei iepirktā piena apjoma vidēji 700 tonnas tiek patērētas produktu ražošanai, kurus realizējam vietējā tirgū. Nedaudz vairāk par 700 tonnām piena izmantojam dažādu piena produktu ražošanai eksporta tirgiem. Tātad vietējais tirgus spēj patērēt tikai 1/3 no kopējā svaigpiena apjoma dažādu piena produktu veidā. Tas nozīmē, ka piena pārstrāde ir būtiski atkarīga no situācijas eksporta tirgos. Vēl piebilstam, ka salīdzinājumam Vācijā piena sektorā vietējais tirgus ar augstu pirktspēju patērē aptuveni 80% no visa Vācijā saražotā svaigpiena dažādu produktu veidā, un piena produktu eksports ir vien vidēji 20% svaigpiena ekvivalentā.
Vērtīgi atcerēties, ka Latvijas piena produkti tiek eksportēti vairāk kā uz 90 pasaules valstīm un eksporta apjoms 2017.gadā pārsniedzis vairāk kā 100 miljonus eiro. Situāciju nosaka reāli brīvā tirgus faktori, kurus Latvija nevar ietekmēt.
Industriālo piena produktu cenas pēdējā pusgada laikā ir piedzīvojušas būtisku kritumu pasaules tirgū – konkrēti sausais vājpiens no 1760 eiro/t uz 1400 eiro/t ( iepirkuma cena intervencē 1698 eiro/t), industriālais saldais krējums ar 42% tauku saturu no 3680 eiro/t, šobrīd 1700 eiro/t, industriālais, puscietais siers – 2800 – šobrīd 2040 eiro/t.
Ja pieņem, ka kāds piena pārstrādes uzņēmums ražotu tikai iepriekšminētos vai citus industriālos piena produktus, tad piena iepirkuma cena nevarētu būt augstāka par 200 eiro par tonnu.
Informāciju sagatavoja:
Krista Garkalne,
Latvijas Piensaimnieku Centrālā Savienība