Uzlidojumu gaisa trauksmes Ukrainā pēdējā laikā ir kļuvušas garākas. Tās var ilgt līdz piecām stundām. Situācija ir tāda, ka Krievijas armija praktizē lidmašīnu uzpildīšanu gaisā, skaidroja Ukrainas Gaisa spēku pārstāvis Jurijs Ignats. Tādējādi laiks, kad ienaidnieka MiG paliek gaisā, dubultojas.
Par to, ko Krievija ieplānojusi un vai ir iespējams neizziņot trauksmi, stāsta Ukrainas militārais eksperts Oļegs Ždanovs.
Kā uzpildīt MiG degvielu gaisā
Pēc Oļega Ždanova teiktā, degvielas uzpildīšana lidojuma laikā ir ierasts process, lai samazinātu lidmašīnu kaujas izmantošanas laiku. Tas tika izstrādāts 70. gados, aukstā kara laikā.
“Neatgriežoties lidlaukā, lidmašīna var doties uz degvielas uzpildes zonu. Tur ir lidojošs tankeris, pie kura tas pieslēdzas un iesūknē degvielu. Un atkal, tiklīdz paceļas, tā veic kaujas uzdevumu. Tā ir standarta prakse attiecībā uz maza darbības rādiusa aviācijas izmantošanu. Tātad, iznīcinātāju un frontes līnijas bumbvedēju, kuru darbības diapazons ir diezgan neliels,” sacīja Oļegs Ždanovs.
Ko Krievija iecerējusi?
Krievi palielina iznīcinātāja laiku gaisā, lai terorizētu ukraiņus, norāda militārais eksperts. Pēc viņa teiktā, pērn ienaidniekam šādas vajadzības nebija, jo viņiem bija pietiekami daudz raķešu, lai veiktu uzbrukumus Ukrainas pilsētām.
“Viņiem bija pietiekami daudz laika un pietiekami daudz raķešu. Tagad viņi saprot, ka ar raķetēm ir problēmas, viņi tās uzkrāj. Taču pagaidām ir vairāki ierobežojumi, sākot ar lidmašīnu lidojuma stundām – arī tām nepieciešams remonts un apkope. Viņi nerēķinājās ar ilgu karu. Tāpēc arī lidaparātu resursi ir ļoti ierobežoti. Un viņi nolēma, kāpēc gan neturēt lidmašīnu gaisā tik ilgu laiku, jo īpaši tāpēc, ka tās ir drošībā,” sacīja Oļegs Ždanovs.
Viņš paskaidroja, ka lidmašīnas atrodas Krievijas gaisa telpā un robežu nešķērso.
Kāpēc šāda taktika ir bīstama?
Oļegs Ždanovs stāsta, ka raķetes palaišanas diapazons ir aptuveni tūkstotis kilometru. Ienaidnieka lidmašīna var pietuvoties Ukrainas robežai un veikt palaišanu jebkurā laikā, kamēr tā atrodas gaisa telpā.
“Mūsu ekonomika tiek paralizēta, pārstāj darboties transports, veikali, izglītības iestādes, uzņēmumi un citas lietas. Mēs sēžam patversmēs un gaidām, kad viņš aizlidos. Tas ir terors,” sacīja Oļegs Ždanovs.
Vai ir iespējams neizsludināt trauksmi?
Pēc Oļega Ždanova teiktā, lai noteiktu, vai ienaidnieka lidmašīna rada draudus, Krievijas lidlaukā ir jābūt “savam” cilvēkam. Citādi to nav iespējams izdarīt, piemēram, ar pretgaisa aizsardzības palīdzību.
“Lidlaukā ir jābūt savam cilvēkam, kurš var droši pateikt, vai tur uzstādīts aerodinamisks makets vai īsta kaujas raķete. Mēs to nevaram noteikt. To var noteikt tikai tie cilvēki, kuri uzlādēja šo raķeti. Diemžēl mums tādas iespējas nav. Lidmašīna var iziet kaujas kursā, sasniegt izmešanas līniju un jebkurā brīdī palaist šo raķeti,” sacīja Oļegs Ždanovs.