Aizvadītais marts bija siltākais, kāds jebkad reģistrēts Eiropā, ziņo ES klimata dienests Copernicus
Virszemes gaisa temperatūras un nokrišņu daudzuma anomālijas 2025. gada martā attiecībā pret marta vidējiem rādītājiem 1991.–2020. gada periodā redzamas attēlā
Copernicus Climate Change Service (C3S), ko Eiropas Komisijas vārdā īsteno Eiropas Vidēja diapazona laika prognožu centrs ar ES finansējumu, regulāri publicē ikmēneša klimata biļetenus, ziņojot par izmaiņām, kas novērotas globālajā virszemes gaisa un jūras temperatūrā, jūras ledus segumā un hidroloģiskajos mainīgajos lielumos . Lielākā daļa ziņoto atklājumu ir balstīti uz ERA5 atkārtotas analīzes datu kopu, izmantojot miljardiem mērījumu no satelītiem, kuģiem, lidmašīnām un meteoroloģiskām stacijām visā pasaulē.
Lielākās temperatūras svārstības reģistrētas Austrumeiropā un Krievijas dienvidrietumos, savukārt Ibērijas pussalā bija aukstāks nekā parasti.
Arktikas jūras ledus apjoms martā bija mazākais reģistrētais, liecina klimata dienesta dati.
Šis ir ceturtais mēnesis pēc kārtas, kad ledus platība jūrās un okeānos sasniedz rekordzemu līmeni šajā gadalaikā.
Klimata zinātnieki ir nobažījušies, ka kopš 2023. gada jūlija vidējā temperatūra uz Zemes nepārtraukti sasniedz vai tuvojas rekordaugstiem rādītājiem. Turpinājumā daži no izceltajiem datiem:
Vidējā temperatūra Eiropā 2025. gada martā bija 6,03 °C, kas ir par 2,41 °C augstāka nekā 1991.–2020. gada marta vidējā temperatūra, padarot to par siltāko martu Eiropā.
Temperatūra pārsvarā bija augstāka par vidējo visā Eiropā, un lielākās siltās anomālijas tika reģistrētas Austrumeiropā un Krievijas dienvidrietumos, lai gan visā Ibērijas pussalā bija zemāka par vidējo temperatūru.
Ārpus Eiropas temperatūra bija visvairāk virs vidējās lielās Arktikas daļās, jo īpaši Kanādas arhipelāgā un Bafinas līcī. Tie bija arī virs vidējā līmeņa ASV, Meksikā, Āzijas daļās un Austrālijā.
Visvairāk temperatūra bija zemāka par vidējo Kanādas ziemeļos, Hadzonas līcī un Krievijas austrumos, tostarp Kamčatkas pussalā.
2025. gada marts bija otrs siltākais marts pasaulē, un vidējā ERA5 virszemes gaisa temperatūra bija 14,06 °C, kas ir par 0,65 °C virs 1991.–2020. gada vidējā līmeņa un par 1,60 °C virs pirmsindustriālā laikmeta līmeņa martā.
2025. gada marts bija par 0,08°C vēsāks nekā rekordlielais 2024. gada marts un tikai nedaudz siltāks — par 0,02°C — nekā trešais siltākais marts 2016. gadā.
2025. gada marts bija 20. mēnesis pēdējā 21 mēneša laikā, kad pasaules vidējā gaisa temperatūra virszemes virszemes temperatūrā bija par vairāk nekā 1,5°C augstāka nekā pirmsindustriālā laikmeta līmenis.
12 mēnešu periods no 2024. gada aprīļa līdz 2025. gada martam bija par 0,71 °C virs 1991.–2020. gada vidējā līmeņa un par 1,59 °C virs pirmsindustriālā laikmeta līmeņa.