Logu aizsvīšana ir zīme, ka automašīnas iekšpusē ir pārāk daudz mitruma. No tā, protams, vajadzētu izvairīties. Tomēr daļa mitruma neizbēgami nonāk automašīnas salona gaisā, tāpēc ir svarīgi apgūt tā noņemšanas viltības un zināt atkausēšanas pamatus. Meklēsim ekspertu padomus!
Jautājums: Kā novērst automašīnu logu iekšējo virsmu aizsvīšanu?
Atbilde: Mitrums automašīnā, cita starpā, nokļūst ar ieelpoto gaisu, kā arī uz vadītāja un pasažieru apaviem un drēbēm. Aizsvīšanu veicina arī pārāk ilgi lietots svaiga gaisa filtrs un gaisa ieplūdes atverēs sakrājies sniegs un ledus.
Netīrs stikls vieglāk aizsvīst
Regulāra vējstikla iekšējās virsmas tīrīšana ir svarīgs pasākums, lai novērstu aizsvīšanu. Mitrums pie stikla pielīp jutīgāk, ja tas ir netīrāks. Mēģinot ar roku noslaucīt aizsvīdumu no stikla, uz tā paliks tauki un turpmāk stikls aizsvīdīs vēl jutīgāk. Mitruma noņemšana no stikla iekšējās virsmas jāveic ar sildīšanas ierīces vai elektrisko sildīšanas rezistoru palīdzību.
Centieties turēt sniegu ārpus automašīnas
Ziemā ir svarīgi noslaucīt sniegu no automašīnas jumta, netālu no durvīm, pirms durvju atvēršanas. Ja tas neizdodas, sniegs no durvīm iekritīs automašīnā. Šim nolūkam der birstīte. Ja automašīnā atrodas vienīgi pieejamā sniega birste, pirms durvju atvēršanas varat rūpīgi noslaucīt sniegu no durvīm ar roku. Kad sniega birste ir rokā, pilnībā notīriet automašīnu no sniega, pirms atverat pārējās durvis.
Pirms iekāpšanas automašīnā vienmēr vajadzētu nokratīt sniegu no drēbēm. Turklāt ir vērts paturēt prātā, ka mašīnā jāsēžas – nevis jāiekāpj tajā. Sēžot uz sāņus, pēdas joprojām atrodoties ārpus automašīnas, varat sasist apavus vienu pret otru tā, lai liekais sniegs nokristu ārpus automašīnas. Ja iekāpjat automašīnā, uzkāpjot sliekšņiem, daudz sniega tiek nogādāts ar apaviem kāju telpā. Daži cilvēki ir pieņēmuši arī īpašu veidu, kā izsist sniegu uz automašīnas sliekšņiem. Tas nenāk par labu automašīnas krāsojumam.
Sniegs, kas nokļuvis automašīnā, kūst kāju telpās. Kūstošais ūdens kāju telpās ne tikai palielina aizsvīšanu, bet arī sasalst, kad automašīna atkal atdziest. Kad vadītājs pēc tam dodas ceļā ar aukstu automašīnu, kritiskā situācijā, kad paklājs zem papēžiem ir apsaldēts, pēda var noslīdēt no pedāļa.
Regulāra svaiga gaisa filtra nomaiņa
Svaiga gaisa filtrs ir regulāri jāmaina – vēlams, veicot katru apkopi. Pārāk vecs filtrs aizsērējas un, sliktākajā gadījumā, kļūst ūdeņains. Gaisa plūsmas bloķēšana automašīnas iekšpusē veicina miglošanos.
Mitrās lapas, sniegs vai ledus uz gaisa ieplūdes atverēm arī var paaugstināt mitrumu automašīnas salonā. Tāpēc ir svarīgi vienmēr rūpīgi censties notīrīt visu sniegu un ledu no automašīnas ārpuses. Ik pa laikam var būt nepieciešams arī atkausēt automašīnu siltā stāvvietā.
Atkausēšanas pamati
Iepriekšējos gados bija redzams, ka aizsvīstot auto stikliem, tika palielināts apkures ierīces ventilatora ātrums, gaisa plūsma tika virzīta uz logiem un temperatūras regulators tika ieslēgts sarkanā krāsā. Tā kā automātiskie gaisa kondicionieri kļūst arvien izplatītāki, daudzi ir aizmirsuši šos vecos atkausēšanas pamatus. Esam pieraduši, ka sistēma par visu parūpējas vadītāja vietā – automātiski.
Eksperti iesaka iepazīties ar automašīnas īpašnieka rokasgrāmatu. Ir norādījumi, kā pārslēgt automašīnas automātisko gaisa kondicionētāju uz visefektīvāko iespējamo atkausēšanas režīmu. To parasti veic, nospiežot vienu pogu. Automātiskais gaisa kondicionieris arī ieslēdz gaisa kondicionieri atkausēšanas stāvoklī, ja apstākļi to atļauj. Tas paātrina sarmas noņemšanu. Dažām automašīnām vējstiklā ir arī apsildes rezistori, lai novērstu problēmu. Tāpat arī aizmugurējā stikla sildītājs ir efektīvs veids, kā noņemt sarmu no aizmugurējā stikla, nospiežot vienu pogu.
Ar spoguļu sildītāju palīdzību jūs varat saglabāt automašīnas sānu spoguļus bez sala. Parasti spoguļi aizsvīst ziemā, iebraucot mitrā tirdzniecības centrā vai līdzīgā autostāvvietā. To ir vērts paredzēt, piecas minūtes pirms iebraukšanas zālē ieslēdzot spoguļu apsildi. Neaizsvīduši spoguļi atvieglo braukšanu šaurā zālē, starp betona stabiem un stāvošām automašīnām.
Ja jūtat, ka mašīnai visu laiku aizsvīst logi un nevar rast atvieglojumu, jāpārliecinās, vai nav nejauši ieslēgta salona gaisa cirkulācija. Tās mērķis ir nepieļaut būtiski piesārņota āra gaisa iekļūšanu automašīnas salonā, braucot tunelī vai lielpilsētas sastrēgumos. Ja iekštelpu gaisa cirkulācija tiek atstāta ieslēgta ilgāku laiku, “izlietotais” gaiss ne tikai veicina miglošanos, bet arī nogurdina vadītāju un tādējādi samazina vērīgumu.
Kādi citi veidi pastāv?
Automašīnas glabāšanas vieta būtiski ietekmē tās logu aizsvīšanu: silta un labi vēdināma garāža vai halle atvieglo rīta izbraukšanu.
Ja automašīna jāglabā ārā, automašīnas salona priekšsildīšana ir efektīvs veids, kā novērst aizsvīšanu. Kad vadītājs un pasažieri iekāpj siltā automašīnā, aizsvīšana nenotiek tik spēcīgi kā iekāpjot aukstā automašīnā.
Būtu vērts ik pa laikam izžāvēt auto siltā garāžā ar visām atvērtām durvīm pat nedēļas nogalē, ja tas ir iespējams. Paklājiņus der izcelt ārā no mašīnas, kamēr tā žūst, lai zem paklājiņiem izžūtu arī polsterējums kāju telpās.
Ja nav siltas un sausas garāžas, arī sala laikā palīdz visas mašīnas durvis kādu laiku pēc braukšanas turēt vaļā. Šajā gadījumā siltais gaiss automašīnas iekšpusē tiek aizstāts ar aukstu un sausu, salnu gaisu. Protams, tas prasa, lai automašīna visu laiku būtu uzmanīta.