Ābolu želejas ar piparmētrām ir tradicionālas un iecienītas angļu virtuvē pat tik tālu, ka to pagatavošanai tiek ražoti speciāli neilona vai cita materiāla maisiņi ābolu kompota nokāšanai. Protams, recepte nav vienkārša un tajā būtu vēlams izmantot zaļus, skābenākus un stingrus ābolus. Pēc pagatavošanas šāda želeja iederēsies gan desertos, gan gaļas ēdienu papildināšanai.
Izmantosim 1 kg ābolus, 450 gramus cukura, 4 karotes baltā vīna etiķa, ceturtdaļu tējkarotes sāls un 6 – 7 karotes sīki sakapātas piparmētras.
Ābolus nomazgājam, sagriežam ceturtdaļās, rūpīgi iztīrām un sagriežam plānākos gabaliņos. Beram tos katliņā ar biezāku dibenu, pielejam aptuveni 600 ml ūdens, liekam katliņu uz uguns, pēc vārīšanās sākuma samazinām uguni uz minimālo un novārām ābolus 30 – 40 minūtes jeb, kamēr tie kļūst pilnīgi mīksti.
Pēc novārīšanas saspaidām masu ar dakšiņu, virs sietiņa ieklājam kokvilnas vai neilona auduma salveti, notecinām esošo šķidrumu un noslēgumā sakļaujam salvetes stūrīšus. Nekādā gadījumā nespiediet izveidoto auduma maisiņu, bet aprīkojam procesu tā, lai aptuveni 4 stundas vai vēl ilgāk šķidrums no maisiņa pats varētu brīvi iztecēt. Tehnoloģiski tas būs tā, ka pašā noslēgumā caur audumu izpilēs želēšanas procesam būtiskais pektīns.
Gatavo sulu lejam mērtraukā un precīzi aprēķinām proporcijas, jo ir svarīgi, ka uz 600 ml sulas izmantosim 450 gramus cukura. Kad proporcijas aprēķinātas, savienojam sulu un cukuru katliņā, liekam to uz mazas uguns, apmaisot pilnībā izšķīdinām cukuru, ļaujam dažas minūtes pavārīties, pēc tam pielejam vīna etiķi, pievienojam sāli un turpinām vārīt vēl aptuveni 30 minūtes, bet ne tik daudz pēc pulksteņa, cik pārbaudot, vai želeja ir pietiekoši bieza. Būtībā, vārīšanas process var prasīt laiku no 10 minūtēm līdz 1 stundai. Nepieciešamo konsistenci varat pārbaudīt tā – uz vēsa šķīvīša ik pa brīdim uzpiliniet tējkarotes galiņu verdošās masas un, paceļot šķīvi stāvus, skatīties vai tas notek.
Gatavo želeju noņemam no uguns, ļaujam aptuveni 10 minūtes atdzist, iemaisām sīki sasmalcinātas piparmētras, visu kārtīgi samaisām un pārliekam ne pārāk lielās, sterilizētās burciņās. Burciņas cieši aizvākojam un atdzišanas procesa gaitā vairākkārt pagrozām augšpēdus un atpakaļ, lai piparmētras nenostātos tikai burciņu virspusē.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!