Šajā un šīs dienas nākošo interesanto dārza galeriju ievadā turpināsim vakar aizsākto tēmu par siltumnīcām vasaras laikā . Lielajās siltumnīcās ir vērts ierīkot miglas iekārtas. Efektīvākas (un dārgākas) ir augstspiediena iekārtas, bet gana labu efektu dod speciālas zema spiediena sprauslas, kas it krietni lētākas.
Duša veldzē ne vien cilvēkus, tā patīk arī gurķiem, sevišķi karstā laikā tā var atvēsināt arī tomātus un papriku. Vislabāk izmantot speciālus laistīšanas uzgaļus ar miglas (mist) un dušas (shower) funkcijām, ja to nav, var izlīdzēties, vienkārši aizspiežot šļūtenes galu ar pirkstu. Svarīgi samitrināt tieši augus, nevis laistīt augsni.
Ja vien iespējams, karstā laikā labāk divas trīs reizes dienā augus atveldzēt dušā, nekā vienu reizi kārtīgi aplaistīt. Saules staru ietekmē ūdens pilieni mēdz apdedzināt lapu virsmu, tādēļ vēlams, lai tie būtu pēc iespējas sīkāki un ātrāk nožūtu. Palielināt gaisa mitrumu var, arī laistot tikai celiņus, nevis dobes. Sakņu zonas pārlaistīšana ir bīstama, augi jau tāpat cieš no stresa, bet purvs zem kājām samazina saknēm pieejamā skābekļa daudzumu – tās slīkst un smok. Tas vēl vairāk veicina auga vīšanu. Gaisa mitrināšanai siltumnīcā der novietot vairākus lēzenus traukus ar ūdeni. Tam iztvaikojot, palielinās gaisa mitrums, bet augsne sakņu zonā paliek normālā mitrumā.
Tomātiem šādos apstākļos veidojas galotnes sausā puve, jo kalcijs no saknēm netiek transportēts uz augļiem. Visvairāk cieš lielaugļu šķirnes un plūmītes (“San Marzano” tipa šķirnes). Bojātie augļi sāk sārtoties pirmie, bet ēšanai tie gandrīz neder. Ievērojot pirmās pazīmes, bojātie augļi jāizņem (labāki tie vairs nekļūs), bet augi jāapsmidzina ar kalcija nitrāta (100 g/10 l ūdens) vai mēslojuma šķīdumu. Šis darbs jāveic, kad augi ir atžirguši no svelmes, labāk agri no rīta, bet var arī vakarā.Turpinājums sekos!
darzi270