Zaļo Tehnoloģiju inkubatora uzņēmums SIA Greeneu Rēzeknes novadā, Rāznas dabas parkā tuvākajā laikā plāno uzsākt Latvijas dabas brīnumlīdzekļa – sapropela pārstrādi. Greeneu no iegūtā sapropeļa plāno ražot lopbarības premiksu, kas gan finansiāli, gan rezultātu ziņā spēj konkurēt ar ķīmiskajām piedevām, taču iegūtās izejvielas pielietojums ir teju neierobežots.
Kā stāsta Greeneu vadītājs Ilgonis Upītis, sapropelis Latvijā ir pazīstams vēl kopš padomju laikiem, kad ezera nogulsnēs iegūtais izejmateriāls tika izmantots medicīnā un rehabilitācijā, taču neskatoties uz iestrādnēm šī produkta izmantošanā, šobrīd ar šī brīnumlīdzekļa apstrādi un realizāciju, neskaitot atsevišķus entuziastus, nodarbojas tikai daži.
Sadarbībā ar Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa Universitāti pētīta sapropela efektivitāte gan kosmētikā, gan kā piemaisījums lopbarībai un agrokultūrā. Iegūtie rezultāti liecina, ka dabiskā izejviela, kas vizuāli līdzinās naftai, spēj aizstāt ķīmiskos maisījums, ko zemnieki līdz šim izmantojuši dažādu dārzeņu audzēšanā, lopkopībā un putnkopībā, kā arī piemērots izmantošanai no bioloģiskiem produktiem ražotas kosmētikas tapšanai.
Šobrīd uzņēmums atrodas Rēzeknes novada dabas parkā, iegūstot dabisko izejvielu no līdzās esošā ezera, kura kapacitāte, kā lēš Ilgonis Upītis ir vairāk kā 300 000 tonnas sapropeļa.
Uz doto brīdi tiek aktīvi strādāts, lai uzņēmuma ražotā būtu pieejama pārdošana ne tikai Latvijā, bet arī ārpus Latvijas valsts robežām, tajā skaitā tuvo austrumu valstīs, kur klimatisko apstākļu specifikas dēļ papildus sapropela piemaisījuma izmantošana dod lieliskus rezultātus agrokultūrā. Neskatoties uz ražošanas procesa uzsākšanu, paralēli notiek arī nemitīga papildus testu veikšana ar mērķi iegūt papildus datus par sapropela pielietojuma efektivitāti.
Kopš 2015. gada rudens SIA Greeneu darbojas Zaļo Tehnoloģiju inkubatorā, kur nodarbojas ar sapropeļa premiksa ražošanas priekšizstrādi un pielietojuma efektivitātes testēšanu izmantojot rauga šūnas.
Zaļo tehnoloģiju inkubatora darbu organizē un vada SIA Green Industry Innovation Center, ko 2013. gadā dibinājuši Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā Universitāte un SIVA international management AS. Zaļo Tehnoloģiju inkubatora mērķis ir veicināt straujas izaugsmes potenciāla uzņēmumu, kas darbojas zaļo un dabai draudzīgo tehnoloģiju nozarēs, izaugsmi.
Zaļo Tehnoloģiju inkubators tiek finansēts no Norvēģijas finanšu instrumenta programmas „Inovācijas „zaļās” ražošanas jomā. Projekta īstenošanas termiņš: 07.07.2014. – 30.04.2017.
Informāciju sagatavoja:
SIA Kurzemes Biznesa inkubators
Intars Zēns