Arī šajā interesanto dārzu galerijas ievadā turpinām par dārzu dažādību pasaulē . Viena no aktuālākajām dārzu kultūrām ir japāņu dārzi, jo pieeja šāda dārza izveidei ir salīdzinoši moderna – tas ir minimālisms, kas vērojams arī citās mūsdienu arhitektūras jomās. Japāņu ainavu arhitektūra fascinē ar to, ka tā ievilina dārzā un liek tajā gremdēties nesteidzīgi, baudot katru dārza kompozīcijas elementu.
Dārzu mākslā vērojamas arī citu tautu kultūru atsevišķas tradīcijas. Joprojām tiek atdarināti par Francijas dārzu dēvētā Versaļas pils dārza motīvi. It īpaši tas vērojams Krievijā. Tas izpaužas augu vainaga formēšanā, kā arī īpašās telpiskās struktūras veidošanā, ietverot regulāras formas, labirintus u.c.
Viena no avangardiskākajām ir britu dārzu mākslas arhitektūra, bet neaizmirstas paliek tradīcijas un principi lauku ainavas veidošanā, kas nu tiek iekļauti arī industriālā vidē.
Spāņu ainavu arhitektūra arī izceļas ar savām avangardiskajām idejām, tomēr kā dominante vērojama dabiskā akmens izmantošana gan dārzu mākslā, gan ēku arhitektūrā.
Vācu dārzu kultūras attīstība tendēta uz ekoloģiju, uz vides atveseļošanu un tās saglabāšanu, jo Vācija ir viena no industriāli attīstītākajām Eiropas valstīm, kur cilvēku degradētās teritorijas ir apņēmušas milzīgas platības.
Skandināvu dārzu kultūrai raksturīga harmoniska ainava, izteikta ēku arhitektūras saikne ar apkārtni, ko panāk ar vienkāršiem līdzekļiem – askētismu, dekoratīviem augiem un nepārsātinātiem stādījumiem.
Mūsdienu ainavu arhitektūrā pasaules līmeņa brīnumus var veikt tikai ļoti bagātas valstis, lai arī tie ir publisko ēku un privātmāju dārzi vai publiskie parki. Dārgs ir ne tikai ainavu arhitektūras projekts, bet arī tā ierīkošana un kopšana. Latvijas speciālisti var apgūt ārvalstu tehnoloģijas, apbrīnot individuālās pieejas un tā rezultātu, tomēr tik mazai valstij kā mūsu zemīte šādus projektus ir grūti īstenot. Tāpēc ilgi vēl nespēsim atvēlēt līdzekļus šādai vērienīgai ainaviskajai domāšanai un tās īstenošanai. Tomēr mums ir citas vērtības, par kurām mūs apskauž. Tā ir nezūdošā saikne ar dabu, ar mūsu zemei raksturīgo sezonalitāti un kopumā – Latvijas ainavu.
darzi219