Piedāvājam ekspress interviju ar uzņēmējdarbības foruma LV2020 moderatoru Salvi Rogu. Uzņēmējs, kurš jau gandrīz 10 gadus aktīvi darbojas uzņēmējdarbības atbalsta nozarē Kurzemē, uzskata, ka Latvijas Start Up uzņēmumu perspektīva tuvākajā desmitgadē ir mūsu pašu un mūsu līdzcilvēku rokās, kā arī norāda uz Latvijas izglītības sistēmas nepiemērotību šodienas darba tirgus prasībām.
1. Kādas, Jūsuprāt, izmaiņas ekonomikā varētu sagaidīt Latviju 2020.gadā?
3-4 gadu laikā parastais iedzīvotājs nekādas izmaiņas nejutīs. Joprojām darba tirgū būs pieprasīti strādāt griboši un uz savu un organizācijas izaugsmi orientēti speciālisti. Taču uzņēmumiem ar tradicionālām metodēm konkurēt starptautiskā tirgū kļūs arvien sarežģītāk. Klients kļūst izvēlīgāks, prasīgāks, konkurenti spiež un elpo pakausī. Līdz ar to arvien būtiskāku lomu ieņems uz klientu orientētas darbības un apkalpošana, ražošanas efektifizēšana kļūs par priekšnoteikumu uzņēmumu darbībai.
Tieši ražošanas procesu efektivizēšana, resursu optimāla izmantošana, kā arī cilvēku kopmetence un darboties griba, manuprāt, kļūs par izšķirošo aspektu, kas noteiks, kurp Latvijas ekonomika virzās.
2. Kādu Jūs redzat Start Up vidi pēc četriem gadiem?
Iesācējuzņēmumi bija, ir un būs. Jo mazāka cilvēku masa, jo mazāk biznesa ideju, jauno uzņēmumu un mazāk veiksmes stāstu. Tāda tendence diemžēl ir arī mūsu valstī. Bet mums visiem kopā – valsts pārvaldei, pašvaldībai, biznesa atbalsta organizācijām – mums katram pašam jāizdara maksimums, lai, neraugoties uz masas samazināšanos, veiksmes stāstu skaits neruktu un to varam izdarīt, stiprinot Start-up vidi. Ko tas nozīmē? Dalīties savā starpā ar zināšanām, pieredzējušie palīdz atklāt ejamo ceļu jaunajiem, iedrošināt vienam otru, padarām katru atbalstu iesācējuzņēmumam kā reālu atbalstu nevis atbalsta imitāciju. Tad mēs leposimies ar sevi un mums zināmiem uzņēmumiem un produktiem. Darbības nozarei un produkta veidam nav nozīmes. Start-up vide ir mūsu katra rokās, nesabojāsim to, bet darīsim to atbalstošu un plaukstošu.?
3. Vai, Jūsuprāt, pašreizējā izglītības sistēma Latvijā ir atbilstoša pašreizējam darba tirgum, kādas būtiskākās kļūdas vai problēmas Jūs tajā saskatāt un kādā, Jūsuprāt, virzienā to vajadzētu attīstīt?
Viennozīmīgi nav. Varbūt ir atsevišķi izņēmumi kādās skolās, augstskolās vai to fakultātēs. Bet kopumā skatoties, mēs mācam ar tradicionālām metodēm visbiežāk nedzīvojot līdzi apmācamajam, bet gan tikai atstrādājot savas darba stundas. Uzņēmējspēja, radošums, pašmotivācija, uzdrīsktēšanās – šīs un daudzas citas īpašības ir jāmāca jau no bērnudārza?. Vēlāk kaut ko izmainīt jau ir sarežģīti. Sabiedrībai jāmainās, izglītības sistēmai tai skaitā.
Ja par specialitātēm – viennozīmīgi eksaktās zinātnes ir jārosina apgūt krietni vairāk. Tas ir virziens, kurp virzās pasaule. Vienmēr būs vajadzīgi arī mākslinieki, pavāri, pedagogi un citi, taču tehniskās zinātnes ieņem arvien lielāku lomu ekonomikā.
4. Ko, Jūsuprāt, Foruma LV2020 apmeklētājs varētu iegūt un kam Jūs noteikti ieteiktu to apmeklēt?
Uzņēmējiem un uzņēmumu administrācijai. Pirmkārt, saklausīt (atkārtoju, nevis sadzirdēt vai noklausīties, bet saklausīt) augsta līmeņa ekspertu secinājumus un aicinājumus, otrkārt, iegūt daudz jaunus kontaktus un likt tos lietā pēc pasākuma. Tikai mēs katrs pats veidojam savu nākotni un iespējas, kādas mums radīsies.
Atgādinām, ka uzņēmējdarbības forums LV2020 norisināsies š.g. 26. oktobrī, Liepājas Olimpiskajā centrā, sadarbībā ar izglītības nozares konferenci LatSTE’2016.
Foruma ietvaros savā viedoklī un pieredzē dalīsies bijušais ekonomikas ministrs, Start Up uzņēmumu asociācijas Startin.LV dibinātājs Daniels Pavļuts, Attīstības finanšu institūcijas ALTUM valdes loceklis Juris Vaskāns, Biznesa augstskolas Turība dibinātājs, Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkla (LatBAN) dibinātājs un valdes loceklis Juris Birznieks, SEB bankas prezidente Latvijā Ieva Tetere, uzņēmējs, Tech Hub Rīga vadītājs Andris K. Bērziņš, Latvijas Republikas Ekonomikas minstrijas uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktors Kristaps Soms, kā arī uzņēmēji – Blue Shock Race vadītājs Artis Daugins un Accenture Latvia vadītājs Maksims Jegorovs.
Vairāk informācijas par uzņēmējdarbības forumu LV2020 mājas lapā
Informāciju sagatavoja:
Anastasija Tkačenko
Projektu koordinators