Valkas novada pašvaldība ir nosūtījusi vēstuli LR Saeimas budžeta un finanšu komisijai, kā arī Ministru prezidentam Mārim Kučinskim ar ierosinājumu papildināt Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas likumu ar pantu, kas ļautu labot netaisnību, kāda izveidojusies Valkas novadā, kur masveidā iedzīvotāji savu dzīvesvietu deklarē kaimiņvalstī Igaunijā, Valgā, reālajā situācijā turpinot dzīvot Valkas pilsētā. Tā rezultātā Valkas novada budžets zaudē aptuveni pusmiljonu eiro gadā.
“Sarunās ar finanšu ministrijas ierēdņiem un atbildēs uz iepriekšējām vēstulēm, diemžēl, nejutām sapratni par šo unikālo situāciju, kāda nav iespējama nekur citur Latvijā, jo vēsturiski un ģeogrāfiski Valka-Valga ir viena pilsēta, kas savulaik tika sadalīta. Eiropas Savienības citu valstu pieredze ir tāda, ka šādām teritorijām tiek veidotas īpašas teritorijas normas, jo, ja tas nenotiek, beigu beigās cieš iedzīvotāji. Tāpēc ļoti ceram gan uz Saeimas, gan uz valdības sapratni”, komentē Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.
LR Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas
priekšsēdētājam Jānim Vucānam
LR Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas
priekšsēdētāja biedram Imantam Parādniekam
LR Ministru prezidentam
A.god. M.Kučinska kungam
Par izmaiņām Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas likumā
Pērnā gada nogalē un šā gada sākumā būtiski pieaudzis to Valkas novada iedzīvotāju skaits, kuri ir Latvijas valsts piederīgie, reāli dzīvo Valkas pilsētā vai pagastā, bet savu dzīves vietu deklarējuši Valgas pilsētā Igaunijas Republikā. Šis process saistīts gan ar to, ka daļa šo cilvēku strādā Igaunijā, gan ar to, ka, deklarējoties Igaunijā, viņiem kļūst pieejami Valgā pieejamie medicīniskie pakalpojumi un sociālā palīdzība. Šo cilvēku skaits nu jau ir pārsniedzis tūkstoti (1019), tādējādi radot būtisku izkropļojumu Valkas novada budžeta aprēķinā un apdraudot pašvaldības spēju pildīt savas funkcijas.
Lai arī oficiālā statistika rāda, ka Valkā iedzīvotāju skaits samazinās, spriežot pēc dzīvokļu piepildījuma un komunālo maksājumu apjoma pieauguma, reālais iedzīvotāju skaits pilsētā pieaug, radot papildus slodzi infrastruktūrai, lielākus ieguldījumus izglītības jomā un izmaksās (jāatver jaunas grupas bērnu dārzos), kas netiek segti ar pienācīgu budžeta pieaugumu.
Lai Valku nenostādītu nevienlīdzīgā situācijā ar citām pašvaldībām un apzinoties, ka līdzīga situācija nav iespējama nekur citur Latvijā (vēsturiski Valka/Valga ir viena pilsēta un dzīvošana vienā pusē un deklarēšanās otrā nekādi nesarežģī cilvēku dzīvi, jo jebkurš punkts ir sasniedzams ar kājām dažu minūšu laikā), aicinām izdarīt grozījumu Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas likumā, 6. pantu papildinot ar normu:
Valkas novada finanšu izlīdzināšanas aprēķinam papildus augšminētajiem statistikas rādītājiem izmanto statistikas rādītājus par Valgas pilsētā, Igaunijas Republikā deklarētajiem Latvijas valsts piederīgajiem pēc stāvokļa valsts budžeta sagatavošanas gada 1. janvārī, atbilstoši Valgas pilsētas pašvaldības izsniegtajai izziņai, kuru Finanšu ministrijai iesniedz Valkas novada pašvaldība.
Domes priekšsēdētājs
V. A. Krauklis
Informāciju sagatavoja:
Valkas novada domes
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Aksana Markoviča