Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā šoreiz tēma par augulāju uzpotēšanu, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Jau no paša veidošanas sākuma vainagkociņi noteikti jāpiesien pie mietiem. Jāņem vērā, ka patsakņu ogu krūmus var izveidot kā augststumbra vainagkociņus, ja šķirne ir liela auguma, ar stāvus augošiem zariem (nederēs, piemēram, upeņu šķirne ‘Brodtorp’, kurai tie ir nokareni). Izgriežot apakšējos, vecākos dzinumus, upenēm stumbra augstumu pamazām var paaugstināt līdz 1,5 m, bet, jo augstāks stumbrs, jo kociņam mazāk ogu, toties tās būs lielākas.
Potējot uz augsta stumbra, iespējams izaudzēt upenes, jāņogas, ērkšķogas, zelta jāņogas. Kā potcelms visām der zelta jāņoga (Ribes aureum), ko līdzīgi kā citus krūmogulājus pavairo ar koksnainajiem spraudeņiem. Lai iegūtu potēšanai nepieciešamā garuma stumbru, viengadīgo dzinumu otrā gada pavasarī nogriež līdz 1 – 2 pumpuru augstumam un turpmāk ļauj augt tikai vienam dzinumam (to atsien vertikāli), kas vienā gadā var izstiepties aptuveni metru garš.
Potēt var gan ziemā, gan arī ļoti agri pavasarī. Potēšanai ziemā paredzētos potcelmus rudenī izrok, iestāda podos vai kastītēs un novieto vēsā pagrabā. Janvāra beigās vai februāra sākumā ienes telpās, kur ir +8…+10 °C temperatūra. Pakāpeniski to paaugstina līdz +15…+18 °C un gaida, līdz sāk piebriest pumpuri (parasti tas notiek apmēram divas nedēļas pēc ienešanas siltumā). Tad sāk potēšanu. Turpinājums sekos!