Lai gan elektriskie transportlīdzekļi tiek uzskatīti par ērtākiem to klusās un vienmērīgās darbības dēļ, jaunākie pētījumi liecina, ka tieši tie, visticamāk, izraisīs kustību slimību, īpaši pasažieriem. Šīs parādības iemesli meklējami ne tikai automašīnu dizainā, bet arī smadzeņu darbībā.
Parastās automašīnās ar iekšdedzes dzinējiem (ICE) cilvēks saņem daudzus sensorus signālus: dzinēja vibrācijas, pieaugošu skaņu paātrinājuma laikā, raksturīgus pārnesumkārbas un izplūdes sistēmas trokšņus. Tas viss palīdz smadzenēm intuitīvi paredzēt automašīnas kustības un sinhronizēt vizuālās un vestibulārās sajūtas.
Tomēr elektroautomobiļos šādi atskaites punkti izzūd. “Braukšana elektroautomobilī ir jauna sensoriska realitāte, kurai smadzenēm ir jāpielāgojas,” intervijā laikrakstam “The Guardian” skaidro zinātņu dokators Viljams Emons no Belforas-Monbeljāras Tehnoloģiju universitātes. Bez ierastajām norādēm smadzenes zaudē spēju precīzi novērtēt paātrinājumu un palēninājumu, kas izraisa sliktu dūšu un reiboni.
Jūras slimību var izraisīt arī reģeneratīvā bremzēšanas sistēma, kas ir izplatīta lielākajā daļā elektrisko transportlīdzekļu. Šādos transportlīdzekļos, atlaižot akseleratora pedāli, notiek vienmērīga, bet nepārtraukta palēnināšanās, nepielietojot bremzes. To sauc par “braukšanu ar vienu pedāli”.
Šāda veida palēninājums pasažieriem var būt neintuitīvs, īpaši apvienojumā ar pēkšņu paātrinājumu. Tā rezultātā ķermenis uztver kustību, kurai tas nebija sagatavots, un smadzenes to nevar laikus paredzēt, kas pastiprina jūras slimības simptomus.
Saskaņā ar diviem pētījumiem, ko laikraksts “The Guardian” publicēja 2020. un 2024. gadā, tieši dzinēja trokšņa un vibrāciju trūkums palielina jūras slimības iespējamību. Tomēr zinātnieki norāda, ka smadzenes laika gaitā var pielāgoties. Cilvēki, kas uzauguši ar elektroautomobiļiem, visticamāk, būs mazāk jutīgi pret to braukšanas īpašībām nekā vecākas paaudzes, kas pieradušas pie iekšdedzes dzinējiem.
Tikmēr eksperti iesaka autoražotājiem pārskatīt salona ergonomiku un pat veikt korekcijas bremžu sistēmu darbībā, lai samazinātu pasažieru diskomfortu transporta elektrifikācijas laikmetā.