Kastres pašvaldības Kislas cūku fermā tika konstatēts Āfrikas cūku mēris (ĀCM). Cūku fermā ir noteikti ierobežojumi. Cūkām nav atļauts iziet no fermas vai ieiet tajā, un ir ierobežota arī cilvēku un transporta pārvietošanās, līdz uzliesmojums tiks likvidēts.
Informācija par cūku saslimšanu piektdien nonāca Igaunija Lauksaimniecības un pārtikas pārvaldē (PTA). “Šodien saņemti laboratorijas testa rezultāti, kas apstiprina Āfrikas cūku mēra izraisītāja klātbūtni. Paraugs tika ņemts pasīvās uzraudzības ietvaros. Slimības dēļ visas saimniecībā turētās cūkas tiks izkautas, jo slimībai nav ārstēšanas,” skaidroja PTA dienvidu reģiona vadītāja Inge Saavo. PTA organizē pilnīgu fermas telpu tīrīšanu un dezinfekciju, pēc kuras pēc noteikta laika būs iespējams atkal apdzīvot telpas ar cūkām. Par cūkām, kas slimības dēļ mirušas un izkautas, ir iespējams pieteikties kompensācijai.
“Ierobežojumu zonas tiks noteiktas desmit kilometru rādiusā ap uzliesmojuma vietu, taču zonās nepaliks neviena cūku ferma. Tiek apzinātas iespējamās cūku pārvietošanas un kontaktfermas, un nepieciešamības gadījumā tām tiks noteikti atbilstoši ierobežojumi,” apstiprināja Saavo.
Aģentūra vērš ikviena uzmanību, ka slimības kontroles punkta teritorijā drīkst ieceļot tikai VTA pilnvarotas personas.
Visi ĀCM uzliesmojumi Igaunijas mājas cūkām kopš epidēmijas sākuma ir diagnosticēti vasaras periodā, no jūnija līdz septembrim. Tas nozīmē, ka cūku audzētājiem ir sācies visbīstamākais periods, kad nepieciešams īpaši rūpīgi uzraudzīt dzīvnieku veselību un, ja rodas aizdomas par slimību, noteikti informēt veterinārārstu, kas apkalpo jūsu saimniecību, vai veterināro iestādi
Pēdējais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām Igaunijā tika konstatēts jūnijā Tempo fermā Viljandi apriņķī, kur tika izkautas vairāk nekā 2700 mājas cūkas.
Tartu apriņķī 2025. gadā ĀCM ir diagnosticēta kopumā trim mežacūkām, pēdējā vīruspozitīvā mežacūka Tartu apriņķī tika diagnosticēta 2025. gada 15. jūlijā Kereveres ciemā, Tartu lauku pašvaldībā. Igaunijā līdz 2025. gada 18. jūlijam SAK ir diagnosticēta kopumā 57 mežacūkām. Jaunākie SAK pozitīvu mežacūku atklājumi Igaunijā ir datējami ar šo nedēļu, kad ĀCM tika diagnosticēta kopumā četrām mežacūkām Valgas apriņķī, Tartu apriņķī, Jegevas apriņķī un Pērnavas apriņķī. Atklājumi liecina, ka ĀCM ir plaši izplatīta mežacūku vidū Igaunijā un mājas cūku inficēšanās risks ir augsts.