ASV valdība ir pārtraukusi sniegt pārtikas palīdzību pasaules nabadzīgākajiem. Tagad bērnu barošanas vietā tiek dedzināti kalorijām bagāti cepumi.
Saskaņā ar laikraksta “The Atlantic” ziņojumu, ASV administrācija Donalda Trampa vadībā ir likusi iznīcināt aptuveni 500 tonnas ārkārtas pārtikas, nevis piegādāt to trūcīgajiem bērniem Afganistānā un Pakistānā, kā sākotnēji plānots. Saskaņā ar ziņojumiem, kalorijām bagātajiem cepumiem, kuru vērtība ir aptuveni 800 000 ASV dolāru, draud derīguma termiņa beigas, un tos plānots sadedzināt tuvākajās nedēļās.
Saskaņā ar ziņojumu cepumi tika glabāti noliktavā Dubaijā un, pēc USAID amatpersonu teiktā, ar tiem varēja pabarot aptuveni 1,5 miljonus bērnu vienu nedēļu. Sūtījums sākotnēji bija paredzēts bērniem krīzes zonās, kuriem kara vai dabas katastrofu dēļ nav piekļuves regulārai pārtikai. Tomēr piegāde neizdevās pēc tam, kad ASV šī gada sākumā ar prezidenta dekrētu apturēja gandrīz visas ārvalstu humānās palīdzības programmas.
Kopš tā laika par palīdzību ir atbildīga Valdības efektivitātes departaments (DOGE). Departaments likvidēja attīstības palīdzības aģentūru USAID un integrēja to Valsts departamentā. Maijā ASV valsts sekretārs Marko Rubio apliecināja Pārstāvju palātas Budžeta komitejai, ka nekādas palīdzības piegādes netiks izšķērdētas.
Tomēr, saskaņā ar “The Atlantic” sniegto informāciju, šajā laikā pavēle iznīcināt cepumus jau bija dota. Lai gan Rubio publiski uzsvēra ASV apņemšanos uzņemties humāno atbildību, administrācija aprīlī tomēr apturēja visu palīdzību Afganistānai un Jemenai. Kā iemesls tika minēts risks, ka no palīdzības varētu gūt labumu teroristu grupas — attiecībā uz Pakistānu šāds pamatojums netika sniegts.
Saskaņā ar ziņojumu cepumu iznīcināšana izmaksās papildu 130 000 ASV dolāru. Vairāki USAID darbinieki norādīja, ka ir nepieredzēts, ka šāda mēroga palīdzības piegāde tiek apzināti izmesta bez ārējas ārkārtas situācijas. Parasti zaudējumi uzglabāšanas problēmu vai ārēju traucējumu dēļ rodas tikai atsevišķos gadījumos.
Gada sākumā noliktavās visā pasaulē atradās aptuveni 60 000 tonnu ASV pārtikas palīdzības, tostarp piegādes Džibuti, kas paredzētas Sudānai un Āfrikas ragam. Tomēr, kā vēsta Atlantic, piekļuve šīm piegādēm pēdējā laikā ir bijusi ļoti ierobežota. Turklāt simtiem tūkstošu citu īpašu pārtikas produktu paku tagad draud palikt neizlietotas derīguma termiņš dēļ.
Bijušais augsta ranga USAID ierēdnis un vairāki pārtikas ražotāji žurnālam pastāstīja, ka valdībai pašlaik trūkst personāla un loģistikas, lai efektīvi izplatītu esošās piegādes vai pat veiktu jaunus pasūtījumus.