ASV prezidents Donalds Tramps apsvēris iespēju piešķirt Ukrainai tāla darbības rādiusa raķetes Tomahawk, kas pagājušajā mēnesī tika izšautas uz Irānas kodolobjektiem. Jautājums tika apspriests Baltajā namā 11. jūlijā, taču raķetes vēl nav iekļautas ieroču sarakstā, ko Kijiva saņems tuvākajā nākotnē, laikraksta Washington Post (WaPo) komentētājam Deividam Ignaciusam pastāstīja šo jautājumu pārzinātāji.
Viņi sacīja, ka Tramps vēlāk varētu piegādāt Ukrainas armijai Tomahawk raķetes, ja viņam būs nepieciešama lielāka ietekme uz Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.
Kā pastāstīja viens no WaPo avotiem, pagājušajā nedēļā Tramps jautāja Ukrainas prezidentam Volodimiram Zeļenskim, kāpēc viņš neuzbrūk Maskavai. “Mēs varam, ja jūs mums dosiet ieročus,” sacīja Zeļenskis. Pēc tam Baltā nama vadītājs norādīja, ka Kijivai ir jāuzbrūk ne tikai Maskavai, bet arī Sanktpēterburgai, lai pārliecinātu Putinu uz sarunām. Tomahawk spārnoto raķešu darbības rādiuss ir līdz 5,5 tūkstošiem km. Tās lido ārkārtīgi zemā augstumā un seko reljefam. Līdz šim visizplatītākie ieroči, ko ASV ir piegādājušas Ukrainai, bija ATACMS raķetes ar 300 km darbības rādiusu. Vienlaikus Vašingtona ierobežoja šo raķešu izmantošanu tikai militāriem mērķiem Krievijas reģionos, kas robežojas ar Ukrainu.
Kā WaPo pastāstīja avots, kas pārzina diskusijas Baltajā namā, Tramps vairāku iemeslu dēļ pastiprināja savu nostāju pret Krieviju. Pirmkārt, viņš uzskatīja, ka Putins izrāda necieņu, ignorējot viņa aicinājumu uz pamieru. Otrkārt, Tramps saskatīja B-2 bumbvedēju un Tomahawk raķešu efektivitāti Irānā. Un ASV prezidents uzskatīja, ka Putins risinās sarunas “tikai ar lielāka spēka draudiem”, tāpēc viņš “eskalēja spriedzi, lai to deeskalētu”.
14. jūlijā Tramps solīja sākt ieroču piegādes Kijivai, izmantojot Eiropas sabiedroto naudu, un draudēja noteikt Krievijai un tās tirdzniecības partneriem “ļoti bargus” 100% tarifus, ja 50 dienu laikā Ukrainā netiks panākts miers. Saskaņā ar Axios datiem, pirmajā ieroču partijā 10 miljardu dolāru vērtībā būs raķetes, pretgaisa aizsardzības sistēmas un artilērijas lādiņi. Saskaņā ar Military Watch Magazine datiem Ukraina varētu saņemt arī no gaisa palaižamas JASSM spārnotās raķetes, kuru darbības rādiuss atkarībā no modifikācijas ir no 370 līdz 1800 km.