Briežu Mēness būs viens no zemākajiem pilnmēnešiem šogad. Un cilvēka uztveres īpatnību dēļ tas izskatīsies daudz lielāks un spožāks. Turklāt Mēness iegūs spilgti oranžu nokrāsu. Tomēr debesu brīnumi ar to nebeidzas.
Jau šovakar astronomijas cienītājus gaida īsts debesu šovs. 10. jūlija naktī debesīs uzlēks “Briežu mēness” , kas ir viens no gada spožākajiem un noslēpumainākajiem pilnmēnešiem.
Bet uzmanīgākie vērotāji redzēs arī citu skaistu astronomisku parādību.
Mēness daudzās sejas
Briežu mēness ir tradicionāls nosaukums pilnmēnesim, kas parādās jūlijā. Tas cēlies no indiāņu un eiropiešu folkloras, kas apraksta gada laiku, kad briežu tēviņiem sāk augt jauni ragi. Tie joprojām ir pārklāti ar mīkstu samtu un simbolizē savvaļas dzīvnieku ciklisko dabu. Tiek uzskatīts, ka Briežu mēness nes arī atjaunošanos, spēku un veiksmi.
Dažreiz to sauc arī par “Pērkona mēnesi”, jo jūlijs ir slavens ar biežām pērkona negaisām vairākos reģionos, vai par “Laša mēnesi” (šīs zivs nārsta laiks).
Eiropas tradīcijā ir atrodams nosaukums “Siena mēness”. Tas ir saistīts ar siena pļaušanas sezonu. Bet ķeltu tautas to sauca par “Prasību mēnesi”. Acīmredzot tas atspoguļoja viņu sabiedriskās dzīves īpatnības vasaras vidū.
Šīs parādības iezīmes
Kā atzīmē zinātnieki, “Briežu mēness” būs viens no zemāk esošajiem pilnmēnešiem gadā. Tas ir saistīts ar faktu, ka šī parādība notiek vasaras pirmajā pusē. Kad Saule atrodas savā augstākajā punktā debesīs (piemēram, vasaras saulgriežos – 21. jūnijā), Zemes pavadonis šajā periodā atrodas savā zemākajā punktā.
Šī Mēness pozīcija pie horizonta pastiprina vizuālā palielinājuma efektu un piešķir krāsu piesātinājumu. Satelīts (lai gan tas nebūs supermēness) šķitīs daudz lielāks un spožāks nekā parasti. NASA paskaidroja, ka šī parādība ir pazīstama kā “Mēness ilūzija” – optisks efekts, ko rada mūsu smadzeņu darbs. Patiesībā Mēness izmērs debesīs paliek nemainīgs neatkarīgi no tā pozīcijas.
Turklāt šoreiz tas būs neparasti oranžs.
Divi vienā
Dažreiz “Briežu mēnesi” pavada meteoru lietusgāzes. Šis gads nebūs izņēmums, piedāvājot debesu vērotājiem divkāršu skatu.
Tādējādi no 7. līdz 13. jūlijam ir aktīva Pegasīdu meteoru plūsma , kuras maksimums, pēc astronomu teiktā, iekrīt mēneša 9. un 10. datumā.
Zenīta stundas ātrums ir trīs meteori stundā. Debesu ķermeņu iekļūšanas atmosfērā ātrums sasniedz 70 km/s.
Tiek atzīmēts, ka šajā periodā Zeme izies cauri putekļu mākonim, ko atstājusi sena komēta, kuras apriņķošanas periods ap Sauli ir 300 gadi.
Pegasīdu lietusgāzes tiek uzskatītas par relatīvi vāju lietusgāzi, kuras maksimums gaidāms šī mēneša 9. un 10. datumā. Novērotājiem šī būs brīnišķīga iespēja baudīt nakts debesu skaistumu. Tās starojums atrodas Pegasa zvaigznājā. Ir zināms, ka Pegass pārstāv iedvesmu un radošumu, un šis zvaigznājs sola ne tikai iespaidīgu skatu, bet arī iegremdēšanos romantikas un mitoloģijas atmosfērā.
Kā pareizi vērot Briežu mēnesi un meteoru lietu
Lai veiksmīgi novērotu astronomiskas parādības, eksperti iesaka meklēt tumšākas vietas prom no pilsētas.
Pilnmēness fāze ir tikai noteikts brīdis, kad Saule pilnībā apgaismo to Mēness virsmas daļu, kas ir redzama no Zemes, un šoreiz tas notiks plkst. 23:37. Tomēr dabiskā pavadoņa pilnībā apgaismoto disku var redzēt vairākas dienas pirms un pēc šī brīža.
Labākais laiks meteoru lietus novērošanai ir no pulksten 23:00 līdz 03:00. Šī izvēle ir saistīta ar radianta augsto pozīciju debesīs šajā laikā, kas nodrošina labāku krītošo zvaigžņu novērošanu.
Pegasīdu meteoru plūsma nebūs vienīgā, ko varēs novērot šomēnes. No 12. jūlija līdz 23. augustam (maksimums sasniegts 30. jūlijā) debesis izgaismos Dienviddeltas akvārīdi. Šī meteoru plūsma ir intensīvāka, radot līdz pat 30 meteoriem stundā.
Un jau 17. jūlijā sāks parādīties Perseīdi – visspēcīgākā meteoru plūsma, kuras aktivitātes maksimums būs naktī no 12. uz 13. augustu. Šajā brīdī būs iespējams novērot aptuveni simts meteoru stundā.