Kā norāda Lietuvas Transporta drošības asociācijas (LTSA jeb CSDD kā Latvijā) speciālisti, šo izmaiņu svarīgākais mērķis ir samazināt nepamatotus transportlīdzekļu nobraukuma samazināšanas gadījumus, tādējādi mazinot ēnu autobūves biznesu.
“Ir svarīgi, lai izmaiņas attiektos tikai uz tiem transportlīdzekļiem, kas jau ir vai ir reģistrēti Lietuvā un kuriem ir Lietuvā veiktu tehnisko apskatu vēsture,” uzsvēra LTSA Transporta operāciju departamenta padomnieks Simonas Mažionis.
Kas mainās?
No rīdienas, 8.jūlija, Tehnisko prasību saraksta prasība – Tehniskās apskates laikā odometrā attēlotais nobraukums nedrīkst būt mazāks par iepriekšējās tehniskās apskates laikā reģistrētajiem odometra rādījumiem, izņemot gadījumus, kad odometrs ir sasniedzis maksimālo attēloto nobraukumu un rezultātā nobraukuma skaitīšana ir sākta no nulles – pārvēršas par būtisku trūkumu.
Kā skaidroja S. Mažionis, ja tehniskās apskates inspektors konstatē, ka transportlīdzekļa nobraukums ir nepamatoti samazinājies, šāda transportlīdzekļa īpašniekam vai vadītājam vajadzēs atgriezties tehniskās apskates uzņēmumā ar transportlīdzekli, kura odometrs uzrāda ne mazāku nobraukumu, nekā tika reģistrēts iepriekšējās tehniskās apskates laikā.
Lai pārbaudītu transportlīdzekļa faktisko (pareizo) nobraukumu un nodrošinātu tā pareizu attēlošanu transportlīdzekļa instrumentu panelī (parasti nobraukums tiek uzraudzīts tur tehniskās apskates laikā), transportlīdzekļa īpašniekam vai vadītājam jāsazinās ar transportlīdzekļu remonta darbnīcu, lai:
faktiskā transportlīdzekļa nobraukuma noteikšana. To var izdarīt, izmantojot speciālu diagnostikas aprīkojumu, pieslēdzoties transportlīdzekļa borta diagnostikas sistēmai (OBD) un pārbaudot informāciju par transportlīdzekļa nobraukumu, kas saglabāta transportlīdzeklī uzstādīto sistēmu/komponentu (piemēram, vadības bloku) atmiņā.
transportlīdzekļa paneļa remonts. Šim nolūkam transportlīdzekļa paneli var nomainīt pret jaunu vai lietotu, vai arī var salabot jau transportlīdzeklī uzstādītu paneli, uzrādot samazinātu nobraukumu. Šai procedūrai jānodrošina, ka transportlīdzekļa panelī tiek attēlots faktiskais transportlīdzekļa nobraukums (ko var noteikt iepriekš norādītajā veidā).
LTSA pārstāvis atgādināja, ka, ja nav iespējams izmantot diagnostikas iekārtas, lai noteiktu transportlīdzekļa sistēmu/komponentu atmiņā saglabāto faktisko transportlīdzekļa nobraukumu, vai gadījumā, ja arī šajā atmiņā saglabātais nobraukums ir samazinājies un sakrīt ar odometra rādījumu, remontētajā instrumentu panelī reģistrētajam nobraukumam jābūt ne mazākam par to, kas noteikts transportlīdzekļa iepriekšējās tehniskās apskates laikā.
“Par katru autoservisa apmeklējumu pakalpojuma sniedzējam un tā klientam ir jāaizpilda pasūtījuma pieteikums, kurā oficiāli tiek reģistrēts pakalpojums un veicamie darbi. LTSA aicina atcerēties šo pienākumu, jo nobraukuma atjaunošanas gadījumā pieteikums var būt svarīgs dokuments, ja, risinot strīdus starp patērētāju, kurš iegādājies transportlīdzekli ar nepamatoti samazinātu nobraukumu, un pārdevēju, rodas nepieciešamība pierādīt likumīgu un pareizu nobraukuma atjaunošanu.”
“Šis pieteikums nav obligāti jāiesniedz tehniskās apskates vietā, taču iesakām to neaizmirst, ja nepieciešams pamatot nobraukuma atjaunošanu,” skaidroja LTSA pārstāvis.
Vēl viens dokuments, pēc viņa teiktā, ko var izmantot arī kā spēcīgu argumentu transportlīdzekļa faktiskā nobraukuma pierādīšanai, ir iepriekš apspriestais OBD pārbaudes ziņojums, kurā jāatspoguļo transportlīdzekļa faktiskais nobraukums un konkrētā transportlīdzekļa sistēma/komponente, uz kuras pamata tika noteikta nobraukuma vērtība.
Nav uzskatāms par nobraukuma krāpšanu
S.Mažionis, komentējot gaidāmās izmaiņas uzsvēra, ka nobraukuma samazināšanu un nobraukuma viltošanu var pierādīt tikai tiesībaizsardzības iestādes.
“Nobraukuma samazināšanās netiks uzskatīta par nobraukuma viltošanu, ja vien to nevar saprast kā nobraukuma viltošanas pazīmi, nevis falsifikācijas faktu. Transportlīdzekļa nobraukums nevar samazināties; tam ir jāpalielinās tikai transportlīdzekļa ekspluatācijas laikā (izņemot gadījumus, kad sasniegts odometrā norādītais maksimālais nobraukums, kad odometrs sāka skaitīt nobraukumu no nulles), tāpēc nepamatoti nobraukuma kritumi (samazinājumi) tehniskās apskates stacijās tiks uzskatīti par būtisku trūkumu,” komentēja eksperts.
Viņš arī noliedza plaši izplatīto uzskatu, ka jebkāda iejaukšanās odometra datos varētu tikt uzskatīta par noziegumu.
“LTSA par šo jautājumu ir sazinājusies ar Viļņas Galveno policijas komisariātu, lai saņemtu oficiālu situācijas skaidrojumu. Pēc amatpersonu teiktā, nobraukuma datu atjaunošana atbilstoši pēdējai zināmajai pareizajai faktiskajai situācijai nevar tikt pielīdzināta nobraukuma viltošanai, jo šādu darbību mērķis nav sniegt sagrozītus vai nereālus datus. Gluži pretēji, tā ir apzināti veikta darbība, kuras mērķis ir nodrošināt transportlīdzekļa tehniskā stāvokļa likumīgu atspoguļojumu, atjaunot datu autentiskumu un nodrošināt obligāto tiesību aktu noteikumu ievērošanu, aizsargājot satiksmes drošības principus un sabiedrības intereses,” piebilda S.Mažionis.
Cik autovadītāju tas ietekmēs? Saskaņā ar Tehniskās apskates centru asociācijas “Transeksta” sniegtajiem datiem, pēdējā gada laikā tehniskās apskates stacijās reģistrēto samazinātas nobraukuma gadījumu skaits ir samazinājies: 2022. gadā – 6700, 2023. gadā – 3650, 2024. gadā – 2480, 2025. gadā – 749.
Saskaņā ar Transeksta datiem, 2024. gadā pirmreizējai tehniskajai apskatei tika nodoti 1 035 333 transportlīdzekļi. 73 procenti no tiem bija M1 klases jeb vieglie automobiļi.