Pēc Amerikas Savienoto Valstu lūguma Kvebekā, Kanādā, ir aizturēts iespējamais krāpniecības grupas līderis, kas 46 štatos izkrāpa pensionāriem 30 miljonus dolāru, ziņo CBC.
Garets Vests, kuru tīkls dēvē par “vecmāmiņu un vectētiņu krāpniecības karali”, ir apsūdzēts sazvērestībā krāpšanā ar elektroniskiem telefoniem un sazvērestībā nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā. Viņš tiek turēts aizdomās par krāpšanas shēmas vadīšanu, kurā iesaistīti desmitiem cilvēku vairākos zvanu centros, vienlaikus izliekoties par bagātu nekustamo īpašumu attīstītāju.
Saskaņā ar apsūdzību policija 2024. gada jūnijā veica plašu operāciju. Viņi arestēja 23 cilvēkus divos iespējamos zvanu centros Monreālā un Kvebekā, konfiscējot desmitiem tālruņu, dokumentu un detalizētu grāmatvedības uzskaiti, kas parāda, kā krāpnieki strādāja kopā: “atvērēji” (tie, kas zvanīja) un “noslēdzēji” (tie, kas pārliecināja cilvēkus nodot naudu), fiksētas algas, prēmijas un kvalitātes kontroli. Taču viņiem neizdevās arestēt pašu Vestu.
Pēc jūnija reidiem, zinot, ka policija viņu vēro, Vests paņēma 6 miljonu dolāru lielu hipotēku, izmantojot vienu no saviem īpašumiem Ontārio kā ķīlu. Nav skaidrs, ko viņš darīja ar šo naudu. Avots CBC pastāstīja, ka marta sākumā viņš dzīvoja Bērlingtonā, Ontārio. Kad policija ieradās norādītajā adresē, viņa tur nebija (māja tika renovēta). Viņš, domājams, īrēja tuvējo māju, lai gan policisti viņu arī tur neatrada.
Vests dzīvoja greznu dzīvesveidu un aktīvi to demonstrēja tiešsaistē. Viņš apgalvoja, ka tas viss ir veiksmīgu nekustamo īpašumu darījumu rezultāts. Tomēr CBC izmeklēšana atklāja, ka vīrietis bija vienas no vēsturē lielākajām “vecmāmiņu krāpniecības” vadītājs. Shēmas būtība bija šāda: vecāka gadagājuma cilvēki saņēma zvanus no saviem “mazbērniem”, informējot viņus par steidzamu problēmu – negadījumu, arestu vai cietumsoda draudiem. Tad sarunā iesaistījās “juristi” un pārliecināja upurus steidzami samaksāt lielu naudas summu, it kā drošības naudu.
Naudu personīgi savāca kurjeri. Pēc izmeklētāju teiktā, šie līdzekļi tika nogādāti Kanādā, un daļa no tiem tika izņemta, izmantojot fiktīvus uzņēmumus.
Lai gan Vests oficiāli tika reģistrēts kā nekutamo īpašumu attīstītājs un publiski runāja par “finansiālo brīvību”, ieguldot mājokļos, policija uzskata, ka viņa patiesā bagātība netika veidota uz nekustamā īpašuma, bet gan uz lētticīgu senioru apkrāpšanu. Krāpnieki veica rūpīgu savas peļņas uzskaiti. Policija lēš, ka viņi nopelnīja 30 miljonus dolāru tikai 67 nedēļu laikā, un šis skaitlis varētu būt nepilbīgs, jo 27 nedēļas trūka ierakstu.
Konfiscētās grāmatas un dokumenti liecina, ka iespējamā krāpnieku grupa darbojās līdzīgi kā īsts uzņēmums. Vesta uzņēmumā strādāja 24 cilvēki, kuriem bija darba līgumi, kuri devās atvaļinājumā un kurus uzraudzīja vadītāji. Saskaņā ar CBC ziņām, daudzi no tiem, kurus apsūdzēja ASV varas iestādes, bija fitnesa un kultūrisma entuziasti.
Ja pašpasludinātais nekustamo īpašumu guru tiks izdots ASV un notiesāts, viņam var draudēt līdz pat 40 gadiem cietumā.