Gada sākumā pēc gadu desmitiem atkal uzliesmoja mutes un nagu sērga, un tagad nākamā bīstamā vīrusu slimība apdraud liellopus Eiropā. Itālijā un Francijā ziņots par nodulārā dermatīta (LDS) gadījumiem. Arī citu valstu lauksaimnieki ir satraukti.
Epizootisko slimību , kas pazīstama arī kā ādas mezgliņu slimība, pārnēsā inficēti odi, mušas un ērces. Simptomi ir sāpīgi. Tā sākas ar augstu drudzi, kam seko bakām līdzīgi izaugumi zem ādas, kuru izmērs sasniedz pat 5 centimetrus. Ciešanas ir nenoliedzamas. Inficētie dzīvnieki ir lipīgi un ir jāizkauj.
Pirmie dzīvnieki saslima Sardīnijā, un Pārtikas un veterinārā pārvalde uzliesmojumu apstiprināja 21. jūnijā: tika skarts 131 liellopu ganāmpulks, no kuriem septiņiem bija klīniski simptomi. Sekoja vēl citi gadījumi.
Tikai piecas dienas vēlāk slimība tika atklāta kontinentālajā daļā 291 liellopa ganāmpulkā Mantujas reģionā Itālijas ziemeļos. Govs, kurai tika konstatēts pozitīvs tests, iepriekš bija pārvesta no Sardīnijas ganāmpulka.
Pēc tam tas skāra dzīvniekus Francijā, Savojā Overņas-Ronas-Alpu reģionā, netālu no Itālijas robežas.
Arī kaimiņvalstis Austrija un Šveice ir trauksmes stāvoklī. Abas valstis atrodas aptuveni 250 kilometru attālumā no Mantujas reģiona taisnā līnijā. Bakas vīrusu pārnēsā asinssūcēji kukaiņi, kas var pārvietoties lielos attālumos pa vējam.
Vācijas Lauksaimnieku asociācijas ģenerālsekretārs Bernhards Kriškens sacīja: “Mēs ļoti rūpīgi sekojam līdzi uzliesmojumiem Itālijā un Francijā un ceram, ka slimība aprobežosies ar pašlaik skartajām teritorijām.” Skarto reģionu varas iestādes ir noteikušas aizlieguma zonas un tirdzniecības ierobežojumus, tostarp attiecībā uz ādām un svaigpienu.
Ilgu laiku LSD patogēns galvenokārt tika atrasts Āfrikā. ES tas pirmo reizi tika atklāts Grieķijā 2015. gadā. Slimība nav bīstama cilvēkiem, taču inficēti dzīvnieki var izplatīt slimību viens otram vai ar piesārņotu barību.
Eiropas tiesību akti klasificē šo slimību, tāpat kā mutes un nagu sērgu un cūku mēri, A kategorijā (ļoti lipīga un ziņojama). Visi dzīvnieki skartajās saimniecībās ir jāizkauj. Precīzs līdz šim nogalināto dzīvnieku skaits nav zināms. Pašlaik ES nav atļauta vispārēja vakcinācija.