Jaunā pētījumā atklāts, ka piena produktu patēriņš patiešām var pasliktināt miega kvalitāti un izraisīt murgus, īpaši cilvēkiem ar laktozes nepanesību. Kā atklāja Monreālas Universitātes profesora Tore Nīlsena vadītā pētnieku komanda, nakts diskomforts pārtikas alerģiju dēļ var tieši ietekmēt sapņu saturu un pasliktināt miegu kopumā. Pētījums tika publicēts žurnālā “Frontiers in Psychology”.
Zinātnieki aptaujāja vairāk nekā 1000 studentu Kanādas Makjūana universitātē, vācot datus par viņu ēšanas paradumiem, miega kvalitāti un sapņu biežumu. Izrādījās, ka aptuveni trešdaļa aptaujāto regulāri piedzīvo murgus, un cilvēkiem ar pārtikas nepanesamību — īpaši laktozi — ir lielāka iespēja redzēt traucējošus sapņus.
“Murgu smagums ir ievērojami saistīts ar laktozes nepanesību un citām pārtikas alerģijām,” sacīja Nīlsens, piebilstot, ka uztura maiņa var būt vienkāršs veids, kā mazināt nakts trauksmi.
Respondenti, kuri sūdzējās par sliktāku miegu pēc ēšanas, visbiežāk vainoja saldumus, asus ēdienus vai piena produktus. Lai gan tikai 5,5% dalībnieku tieši saistīja savu ēdienu ar sapņu raksturu, vairums no viņiem norādīja piena produktus un saldumus kā traucējošu vai dīvainu sapņu “vaininiekus”.
Pētījuma autori norāda, ka gāzes, sāpes un citi kuņģa-zarnu trakta simptomi naktī var iekļūt sapņos un izraisīt murgus vai pamodināt cilvēku trauksmes stāvoklī. Tas var veicināt miega izvairīšanās un hroniskas bezmiega attīstību.
Interesanti, ka, salīdzinot ar līdzīgu pētījumu pirms 11 gadiem, jaunās aptaujas dalībnieki retāk runāja par saistību starp pārtiku un sapņiem. Pēc pētnieku domām, tas varētu būt saistīts ar to, ka mūsdienu jaunieši ir kļuvuši apzinīgāki par savu pārtikas nepanesamību un cenšas izvairīties no “bīstamiem” produktiem.
Tomēr joprojām nav skaidrs, kas tieši ietekmē ko – slikts miegs no nepietiekama uztura vai otrādi. To varētu noskaidrot turpmākajos eksperimentālajos pētījumos. Zinātnieki jau plāno virkni kontroles eksperimentu ar siera lietošanu pirms gulētiešanas, lai pārbaudītu tā tiešo ietekmi uz sapņiem.