Šodien Indijas ziemeļu kalnu pilsētā Dharamshalā, kur trimdā dzīvo Dalailama, noticis būtisks notikums Tibetas politikā. Savā mājaslapā Dalailama publicēja ”Paziņojumu, kas apstiprina Dalailamas institūcijas pastāvēšanas turpināšanu”
Šim paziņojumam ir būtiska nozīme ne vien Tibetas politikā, bet arī lielai daļai visas pasaules budistiem un paziņojumā uzsvērts, ka lēmumu par reinkarnāciju jeb Dalailamas institūcijas turpināšanos tiesīgs pieņemt tikai Dalailamas Gaden Phodrang fonds
Savukārt šodien izplatītajā Ķīnas paziņojumā teikts, ka Dalailamas pēctecībai ir jāatbilst Ķīnas likumiem un noteikumiem, kā arī “reliģiskajiem rituāliem un vēsturiskajām konvencijām”.
Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis teica, ka Dalailamas pēcteci var noteikt tikai ar izlozes sistēmu, kurā vārdi tiek izlozēti no zelta urnas.
Šī prakse tika ieviesta 1792. gadā un ir izmantota iepriekšējo lamu izvēlē, taču kritiķi apgalvo, ka Ķīnas varas iestādes to ir manipulējušas, lai gan viņi to noliedz.
Pekina apgalvo, ka šī tradīcija ir “unikāla Tibetas budisma forma” un atbilst Ķīnas valdības “reliģiskās pārliecības brīvības” praksei.
Tibetas pētnieks no Londonas Orientālo un Āfrikas studiju skolas, šodien izteicās par Dalailamas paziņojuma nozīmi un teica, ka šis vēstījums ir netiešs signāls Ķīnai.
“Viņš šeit signalizē par divām lietām. Pirmkārt, viņš, nevis Ķīna, lems par savu reinkarnāciju. Un, otrkārt, viņš parāda Ķīnai, ka viņš ir pieņēmis šo lēmumu, izmantojot sava veida populāru – varētu teikt, gandrīz demokrātisku – procesu, jautājot sabiedrībai, vai tā vēlas, lai viņa institūcija turpinātu pastāvēt.”
Tas ir signāls Ķīnai, ka viņa leģitimitāte balstās uz piekrišanu, nevis spēku, saka Barnets.