Vladimiram Putinam nav nekādu nodomu tuvākajā nākotnē piedalīties miera sarunās par Ukrainu Vatikānā vai jebkur citur. Par to, atsaucoties uz Krievijas amatpersonām, ziņo Bloomberg.
Saskaņā ar aģentūras sniegto informāciju Kremlis dod priekšroku koncentrēties uz tehniskā līmeņa sarunām, kas sākās Stambulā 16. maijā. Viens no avotiem uzsvēra, ka Maskava sagaida Stambulas formāta turpināšanos.
Kā apgalvo prokremliskais politologs Sergejs Markovs, Putins drošības apsvērumu dēļ nedosies uz Itāliju, kas ir NATO dalībvalsts. Turklāt Krievija neuzskata Vatikānu par neitrālu pusi konfliktā, atzīmēja Markovs. Tomēr Bloomberg ziņo, ka Eiropas amatpersonas apspriež Vatikāna iespēju piedalīties kā saimniekam vai starpniekam turpmākajās sarunās. Iespējamās konsultācijas, pēc ES amatpersonu teiktā, varētu notikt jau nākamnedēļ (no 26. maija līdz 1. jūnijam), ja Maskava piekritīs tajās piedalīties.
Vatikāna iesaistīšanās sarunu procesā rada arī skepsi Krievijas Pareizticīgajā baznīcā. Kā ziņo Bloomberg avoti, viņi uzskata Svēto Krēslu par “vēsturisku konkurentu” Ukrainā un arī pārmet tam par kritikas trūkumu pret Kijivas varas iestādēm, kas slēdza prokrieviskās baznīcas.
Maskava dod priekšroku Turcijai kā platformai turpmākā miera memoranda nosacījumu apspriešanai, aģentūrai Bloomberg pastāstīja trīs Kremlim tuvu esoši avoti. Kāds augsta ranga Eiropas ierēdnis atzīmēja, ka Krievijas izvēle par labu Turcijai un 2022. gada sarunas varētu liecināt par Krievijas nodomu “atgriezties sākuma punktā”.
Aģentūras avoti arī norādīja, ka ASV pašlaik sazinās ar Kijivu, lai veicinātu sarunas, un vienlaikus signalizē Maskavai, ka nav vēlams, lai konsultācijās piedalītos tādi stingras līnijas piekritēji kā Vladimirs Medinskis, Krievijas prezidenta palīgs, kurš vadīja Krievijas delegāciju sarunās Stambulā šī gada 16. maijā un 2022. gadā.
Ideju par tikšanās rīkošanu Vatikānā iepriekš pauda Donalds Tramps. Vēlāk iniciatīvu atbalstīja jaunais pāvests Leons XIV. Somijas prezidents Aleksandrs Stubs 21. maijā paziņoja, ka sarunas par uguns pārtraukšanu varētu notikt jau nākamnedēļ Vatikānā. Laikraksts “The Washington Post” ziņoja, ka Itālija ir paziņojusi Maskavai par gatavību nodrošināt tās pārstāvjiem ceļojumus dalībai sarunās, taču pagaidām nav skaidrs, vai tas attieksies arī uz Putinu, kuram ir izdots Starptautiskās Krimināltiesas orderis. Itālija atzīst Starptautiskās Krimināltiesas jurisdikciju un ir ratificējusi Romas statūtus, norāda “The Washington Post”