Kanādas politologs Daniels Stokemers apgalvo, ka Amerikas Savienoto Valstu politisko režīmu apdraud pāreja no demokrātiska uz autoritāru. Zinātnieks uzskata, ka valsts jau ir pārvarējusi trīs no sešiem posmiem, ko viņš formulēja savas teorijas ietvaros.
Kā Otavas Universitātes profesors atzīmēja maijā žurnālā “Politics & Policy” publicētā rakstā, trešais solis bija “nozīmīgā vēlēšanu uzvara”, ko republikānis Donalds Tramps un viņa partija guva pagājušā gada novembrī. Politologs situāciju salīdzināja ar Ugo Čavesa nākšanu pie varas Venecuēlā 1999. gadā. Tagad, viņaprāt, Amerikas Savienotās Valstis atrodas uz ceturtā posma sliekšņa, kas sastāv no “pārbaužu un līdzsvara neitralizācijas”.
“Ja mana teorija ir pareiza, Amerikas Savienotās Valstis joprojām atrodas pārejas posmā starp demokrātiju un autokrātiju. Ja viņi virzīsies tālāk autokrātijas virzienā, mēs redzēsim vairāk administrācijas mēģinājumu nepakļauties tiesas rīkojumiem,” žurnālam “Scientific American” sacīja Stokemers.
Laikrakstā viņš Trampa pašreizējos centienus izdarīt spiedienu uz universitātēm, lieliem juridiskajiem birojiem un mainīt imigrācijas struktūru nosauca par “pakāpenisku demokrātijas erozijas veidu”. Vairākas tiesas iepriekš ir liegušas Trampam izmantot 19. gadsimta “ienaidnieka ārzemnieka” likumu deportāciju veikšanai, taču tās nav apstājušās (viena tiesa nesen pieņēma lēmumu par labu Trampam). Augstākā tiesa, debašu ietvaros par Trampa rīkojumu par pilsonības izbeigšanu pēc dzimšanas tiesībām, pašlaik apspriež arī, vai zemākas instances tiesneši var bloķēt Trampa rīkojumus visā valstī.
Piektais posms, pēc Stokemera domām, varētu būt Trampa ilgtermiņa valdīšana, kurš iepriekš deva mājienu par savu gatavību kandidēt uz trešo termiņu, ko aizliedz Konstitūcija, bet pēc tam apgalvoja, ka nodos varu “brīnišķīgam republikānim “. Stokemers jau saskata sestā soļa pazīmes, kam jāseko.
“Runājot par mūsu teorijas pēdējo punktu – pamattiesību un brīvību pārkāpumu –, mēs jau divus mēnešus pēc viņa prezidentūras sākuma redzam dažas brīdinošas pazīmes,” rakstā piebilda Stokemers.
Pēc viņa teiktā, šādas pazīmes ietver Trampa mēģinājumus izslēgt transpersonas no militārā dienesta un “pacelt kristietību pāri citām reliģijām”, par ko zinātnieks atrada pierādījumus viņa izpildrīkojumā par “cīņu pret aizspriedumiem pret kristiešiem “. Politologs uzskata, ka jaunā administrācija varētu arī mēģināt “ierobežot minoritāšu balsstiesības” 2026. gada Kongresa vēlēšanās.
Stokemers pārvērtību pirmsākumus saskatīja demokrāta Baraka Obamas prezidentūras periodā. Pēc politologa teiktā, Tējas ballītes kustība tika izveidota pretstatā viņa politikai, tostarp sabiedrības veselības aprūpes reformai. Šie “sociālie satricinājumi” kalpoja par impulsu turpmākai sabiedrības polarizācijai, pieaugošai neuzticībai politiskajām institūcijām un “dusmīga politiskā diskursa” sākumam.
Trampa kustība MAGA (Make America Great Again), pēc zinātnieka domām, beidzot ir formalizējusi “radikālu pārmaiņu projektu”, kas līdz 2024. gadam ir kļuvis par Republikāņu partijas galveno politiku. Saskaņā ar Stokemera teoriju, tas bija Amerikas Savienoto Valstu otrais solis ceļā uz diktatūru.