Triju aizu dambis Jandzi upē Ķīnas Hubei provincē ir palēninājis Zemes rotāciju un palielinājis dienas garumu, portālam LADbible pastāstīja NASA Godārda Kosmosa lidojumu centra ģeofiziķis Dr. Bendžamins Fongs Čao.
2012. gadā uzceltais dambis ir 2335 metrus garš un 185 metrus augsts. Rezervuāra tilpums ir aptuveni 40 kubikilometri ūdens. Šis ūdens atrodas 175 m augstumā virs jūras līmeņa, un tam ir milzīga masa un enerģija. Triju aizu dambis ir arī pasaulē lielākā hidroelektrostacija.
Pēc Dr. Čao teiktā, Ķīnas dambis mainīja Zemes rotāciju, kaut arī ne pārāk daudz, izraisot dienas garuma palielināšanos par 0,06 mikrosekundēm.
“Salīdzinājumam, tas ir nedaudz vairāk kā trīs papildu dienas visā Visuma vēsturē,” viņš atzīmēja.
Šīs izmaiņas ir saistītas ar milzīgo ūdens daudzumu, kas uzkrāts dambja rezervuārā, kas izmaina Zemes masu un nedaudz palēnina tās rotāciju.
Pēc NASA zinātnieku domām, milzīgais ūdens daudzums, ko aiztur dambja konstrukcija, ir mainījis planētas masas sadalījumu. Savukārt tas palielināja pašas Zemes inerces momentu.
“Katru reizi, pārdalot masu, jūs maināt Zemes rotāciju,” skaidroja Čao. “Ietekme ir ļoti maza, bet izmērāma.”
NASA pētījumā atklājās, ka Trīs aizu dambja rezervuārs ir nobīdījis Zemes asi par aptuveni 2 cm. Lai gan šīs izmaiņas ir ļoti nelielas, mūsdienu ierīces tās var noteikt.
Neskatoties uz šādām bažām par dambja ietekmi uz planētu, tas joprojām ir svarīga Ķīnas enerģētikas stratēģijas sastāvdaļa.
Triju aizu dambja jauda ir 22,5 tūkstoši megavatu, kas ir līdzvērtīga 15 atomelektrostacijām. Dambis palīdz Ķīnai samazināt ogļu izmantošanu un samazināt oglekļa dioksīda emisijas, padarot to par svarīgu atjaunojamo enerģijas avotu.