Jaunie Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova paziņojumi liecina, ka Krievija no savas puses nav gatava piekāpties Donalda Trampa administrācijas plānā paredzētām teritoriālām piekāpšanām. Tas ir Kara izpētes institūta (ISW) jaunā ziņojuma priekšmets.
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzsvēra Krievijas ilgstošo nostāju pret jebkāda veida teritoriālām piekāpšanām Ukrainai, kas grauj ASV prezidenta Donalda Trampa centienus panākt ilgstošu mieru, norāda ISW analītiķi. Lavrovs intervijā telekanālam CBS News, kas tika pārraidīta 27.aprīlī, sacīja, ka “Krievija neveic sarunas par savu teritoriju”, atbildot uz jautājumu par Krievijas okupētās Krimas statusu notiekošajās sarunās. “Es domāju, ka nekādas izmaiņas nav iespējamas,” sacīja Lavrovs, atbildot uz jautājumu par to, vai Kremlis ir gatavs apsvērt iespēju nodot kontroli pār Zaporijžas atomelektrostaciju, kuru pašlaik ieņem Krievija. Kā ziņots iepriekš, šis ir viens no septiņiem nosacījumiem Trampa administrācijas plānā izbeigt karu.
Ņemot vērā šos Lavrova vārdus, ISW atgādina, ka Krievija apstiprināja Konstitūcijas grozījumus, kas noteica [juridiski spēkā neesošu] lēmumu “pasludināt” Krimu, Hersonas, Zaporijžas, Doņeckas un Luhanskas apgabalus par it kā “Krievijas teritorijām”. Tāpēc kopš tā laika, uzsver Kara studiju institūta analītiķi, Maskava ir balstījusies uz “pseido-juridisku pamatu”, saskaņā ar kuru okupētās Ukrainas teritorijas tagad it kā “konstitucionāli” ir Krievijas sastāvdaļa. Krievija to izmanto kā argumentu savam atteikumam piekāpties jautājumā par jebkādu teritoriju nodošanu Ukrainai Krievijas okupētajos Luhanskas, Doņeckas, Zaporižjas un Hersonas apgabalos, kā arī Krimā miera līguma ietvaros par kara izbeigšanu.
Krievijas amatpersonas arī izmanto šo pseido-juridisko bāzi, lai pieprasītu Ukrainai nodot Krievijai papildu teritorijas Luhanskas, Doņeckas, Zaporijžas un Hersonas apgabalos, kuras Krievija vēl nav okupējusi. Arī Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova 26.aprīlī sacīja, ka Krievijas karaspēks cenšas sagrābt visu “Krievijas teritoriju”, kurā ietilpst Doņeckas, Luhanskas, Zaporijžas un Hersonas apgabali.
ISW uzsver, ka šie jaunie Lavrova un citu Krievijas amatpersonu izteikumi ir tiešā pretrunā ar Trampa administrācijas piedāvāto miera līguma pamatu, kas ietver savstarpējas teritoriālas piekāpšanās, jo īpaši Harkivas apgabala teritoriju un Zaporijžas AES atdošanu Ukrainai. Analītiķi turpina apgalvot, ka Ukraina joprojām ir atvērta labticīgam dialogam ar Krieviju un ir gatava izskatīt teritoriālos jautājumus, savukārt Krievija no savas puses nepiekāpjas un uzstāj uz nosacījumiem, kas ir līdzvērtīgi Ukrainas kapitulācijai.