25. aprīļa pirms rītausmas stundās debesīs būs redzama parādība, kas jau nodēvēta par kosmosa “smaidiņu”. Debesu ķermeņu trīskāršā saikne notiek ārkārtīgi reti un ir atkarīga no daudziem faktoriem, tostarp no Mēness stāvokļa.
Saskaņā ar NASA tīmekļa vietni, Venera, Saturns un Mēness “sapulcēsies” zemu pie apvāršņa, kamēr rītausma “silda rīta debesis”. Lai gan tie, kuriem ir aplūkojama plaša ainava, arī Merkūriju droši vien varēs ieraudzīt (bet neviens neapsola). Šīs nedēļas astronomiskā parādība var nebūt tik liela mēroga kā planētu parāde februārī, taču tā noteikti būs neaizmirstama.
“Smaidīgā seja” ir Venera, Saturns un Mēness sirpis, kas atrodas tuvu viens otram rīta debesīs, skaidro BBC Sky at Night Magazine zinātnes redaktors Ians Tods. – Bet seja ir pagriezta uz otru pusi. Iedomājieties smaidošu seju, kas pagriezta par 90° pulksteņrādītāja virzienā, un jūs iegūstat aptuveni tādu pašu zīmējumu kā divas planētas un Mēness.
Viņaprāt, 25. aprīlī nevajadzētu gaidīt neko tādu, kas redzams rakstā izmantotajā fotoattēlā. Visticamāk, realitāte būs daudz prozaiskāka.
Rītausmā Venera un Mēness kopā pacelsies virs horizonta, Zemes pavadonis būs zemāk. Abi kosmosa objekti būs labi redzami, taču Saturns var sabojāt visu “smaidu”. Tas ir trijotnes viblāvākais un paceļas zem Veneras un Mēness.
“Ja vēlaties redzēt smaidošu seju, jums būs nepieciešams skaidrs horizonts austrumu virzienā, skaidrs laiks un veiksme,” brīdina Tods. — Jums arī jābūt uzmanīgiem. Venera, Saturns un Mēness pacelsies tajā pašā debesu apgabalā, kur Saule.
Venera atradīsies augstāk austrumu horizontā, Saturns būs zemāk, bet Mēness būs vēl zemāk un nedaudz uz ziemeļiem, sacīja NASA pētniece Brenda Kulbertsone.
“Tievais pusmēness izskatās kā smaids. “Daži cilvēki var redzēt spilgtas krāsas objektu trīsstūri kā smaidošu seju,” viņa teica.
Zinātkārākie interneta lietotāji brīdina, ka “smaids”, par kuru visi runā, diez vai tam līdzināsies. Tomēr tas nav iemesls, lai palaistu garām interesantu astronomisku parādību.
Saskaņā ar The Planetary Society teikto, trīskāršā saikne ir tad, kad trīs debess objekti parādās tuvu viens otram no mūsu perspektīvas uz Zemes. Protams, tā ir optiska ilūzija un planētas joprojām atrodas tādā attālumā, ka labāk nemēģināt saprast, kādā. Tādi trīskārši savienojumi veidojas, jo planētas riņķo ap Sauli aptuveni vienā plaknē.
“Kad divas planētas atrodas vienā un tajā pašā orbītas daļā un tas sakrīt ar mūsu skatu no Zemes, mēs novērojam konjunkciju,” skaidro eksperti.