Tuberkulozes (TB) gadījumu skaits Anglijā pagājušajā gadā pieauga par 13 procentiem, pieaugot gan imigrantu, gan Apvienotajā Karalistē dzimušo cilvēku vidū.
Anja Madhvani jau bija slima, kad viņai tuksneša vidū beidzās spēki.
Viņa bija ceļojusi no Apvienotās Karalistes, lai 2018. gadā noskrietu ultramaratonu Marokā, taču šķita, ka viņai nebija pietiekami daudz pārtikas. Vakaros kempingā viņai bija drudzis. Kad viņa klepoja, parādījās asinis.
Tad sākās halucinācijas.
“Es biju viena pati šīs izceptās zemes plašumos,” tagad 35 gadus vecais Madhvani pastāstīja medijiem. “Un man vienkārši bija tāda fiziska sajūta, ka es mirstu.”
Kad viņa beidzot pabeidza sacensības un atgriezās Apvienotajā Karalistē, ārsti paziņoja, ka viņai ir gripa, pēc tam krūškurvja infekcija.
Rentgenstaru un flegmu pārbaudes vēlāk apstiprināja, ka Madhvani patiešām bija tuberkuloze (TB), padarot viņu par vienu no aptuveni 6,9 miljoniem cilvēku visā pasaulē, kam tajā gadā tika diagnosticēta slimība.
Madhvani vajadzēja 11 dienas slimnīcas izolatorā un gandrīz gadu katru dienu lietot tabletes, lai atgūtos no slimības, un vēl viens gads, lai atkal justos kā pati.
“Progress bija tik lēns,” sacīja Madhvani, pasākumu vadītāja Līdsā. “Es jau labu laiku staigāju ar šo nāvējošo lietu sevī, un man nebija ne jausmas… Dažas no šīm lietām joprojām nedaudz uzkavējas.”
Tuberkuloze bieži tiek uzskatīta par 19. gadsimta relikviju, kad tika uzskatīts, ka “patēriņš” izraisīja ceturto daļu no visiem nāves gadījumiem Apvienotajā Karalistē.
Taču tā joprojām ir pasaulē nāvējošākā infekcijas slimība, kas 2023. gadā nogalina aptuveni 1,25 miljonus cilvēku. Tuberkuloze galvenokārt skar valstis Dienvidaustrumāzijā, Āfrikā un Klusā okeāna rietumu daļā, un to bieži sauc par “sociālu slimību”, jo tā ir cieši saistīta ar nabadzību.
Pēc lejupslīdes COVID-19 pandēmijas laikā turīgajās valstīs, piemēram, Apvienotajā Karalistē, tagad atkal parādās tuberkuloze, kas, pēc ekspertu domām, ir kanārijputniņš ogļraktuvēs citām veselības problēmām, kas saistītas ar sociālo nenodrošinātību — sākot no citām infekcijas slimībām un beidzot ar hroniskām slimībām, piemēram, diabētu.
“Tā kā tuberkuloze ir arhetipiska nabadzības slimība… tā patiešām ir citu slimību sargs,” intervijā Euronews Health sacīja infekcijas slimību ārsts un Liverpūles Tropiskās medicīnas skolas TB izpētes centra direktora vietnieks Toms Vingfīlds.
TB gadījumi visā Apvienotajā Karalistē
Anglija pagājušajā gadā ziņoja par 5480 TB gadījumiem, kas ir par 13% vairāk nekā 2023. gadā, papildus 11% pieaugumam gadu iepriekš, kas ir lielākais ikgadējais pieaugums kopš vismaz 1971. gada.
Tagad ir pietiekami ierasts, ka klīnika Austrumlondonā, kurā ir vairāk jaunu tuberkulozes gadījumu nekā jebkur citur Rietumeiropā, atver 5,55 miljonus eiro vērtu centru TB pacientiem . Pērn tajā tika ārstēti 294 pacienti.
Tuberkulozes izraisītājs ir baktērija, kas plaušās var nogulēt gadu desmitiem, pirms uzbrūk pārējai ķermeņa daļai, īpaši mugurkaulam un smadzenēm. Vienīgā pašlaik pieejamā vakcīna palīdz novērst slimību mazu bērnu vidū, taču tā nav efektīva pieaugušajiem.
Lielākā daļa jauno gadījumu Anglijā ir bijuši starp imigrantiem, kuri varētu būt inficēti vairākus gadus pirms ierašanās.
Taču jau otro gadu pēc kārtas TB gadījumu skaits pieaug arī Anglijā starp tiem, kas dzimuši Apvienotajā Karalistē pēc tam, kad kopš 2012. gada katru gadu ir samazinājies. Infekciju skaits pieaug arī Skotijā, Velsā un Ziemeļīrijā.
Gadījumu pieaugums, iespējams, daļēji ir saistīts ar medicīniskās aprūpes traucējumiem COVID-19 pandēmijas laikā, kas nozīmē, ka TB infekciju uzkrājums tiek atklāts tikai tagad.
Tas ir pietiekami liels pieaugums, ka šīs kavēšanās, iespējams, ir tikai daļa no stāsta.
Tuberkulozes risks ir lielāks cilvēkiem, kuri ir bezpajumtnieki, dzīvo pārpildītos apstākļos, pašlaik vai agrāk ir bijuši ieslodzīti, kuriem ir bijusi pārmērīga narkotiku vai alkohola lietošana vai kuri cīnās ar nepietiekamu uzturu.
2024. gada beigās tikai 13,1 procents Anglijas tuberkulozes pacientu, kas ir 15 gadus vai vecāki, ziņoja par vismaz vienu sociālā riska faktoru, taču, ja trūkst datu, tas, iespējams, ir nepietiekams skaits.
“Mēs diezgan labi zinām no skaitļiem, no kurienes rodas pieaugums. Kāpēc tas joprojām ir nedaudz noslēpums,” sacīja Pols Zomerfīlds, bezpeļņas organizācijas TB Alert izpilddirektors Apvienotajā Karalistē un Indijā.
Kā cīnīties ar tuberkulozi
Šā mēneša sākumā Apvienotās Karalistes Veselības drošības aģentūra (UKHSA) lūdza ekspertus izvērtēt atjauninātu 5 gadu rīcības plānu, lai labāk novērstu, atklātu un kontrolētu TB Anglijā.
Pašreizējā plāna mērķis bija ierobežot diagnozes aizkavēšanos, piemēram, kā Madhvani, panākt, lai lielākā daļa pacientu pabeigtu ārstēšanu, veiktu vairāk TB testu un nodrošinātu, ka veselības aprūpes darbinieki var pamanīt tuberkulozes pazīmes.
Tomēr joprojām nav skaidrs, vai jaunajam plānam tiks piesaistīts pietiekami daudz naudas, jo īpaši centieniem paaugstināt augsta riska kopienās informētību par simptomiem un to, kā piekļūt medicīniskajai aprūpei, sacīja Zomerfīlds.
UKHSA atteicās atbildēt uz jautājumiem par jaunā plāna prioritātēm vai budžetu.
TB nodaļas vadītāja Dr. Estere Robinsone šo slimību nosauca par “nopietnu sabiedrības veselības problēmu” un mudināja cilvēkus veikt pārbaudi, ja viņiem ir simptomi, tostarp pastāvīgs, gļotām bagāts klepus.
Vingfīldam ir dažas idejas plānam. Viņš vēlas veikt vairāk skrīningu jaunajiem imigrantiem, kuriem ir tuberkulozes risks, ņemot vērā, ka faktiski tiek pārbaudīti daži piemēroti cilvēki, un ierosināja, ka darba devēji, kuri pieņem darbā darbiniekus no ārzemēm, varētu palīdzēt finansēt programmu.
Viņš arī vēlas, lai valdība apkopotu vairāk informācijas par TB pacientu sociālajām un finansiālajām problēmām, lai viņus varētu savienot ar mājokli, pārtikas bankām un citiem pakalpojumiem.
Daudzi TB ārsti Apvienotajā Karalistē “ir iedevuši naudu no savas kabatas kādam, kuru viņi ir pieskatījuši, lai nopirktu pārtiku, samaksātu par autobusu… vai tāpēc, ka viņi vienkārši ir nokļuvuši šausmīgā situācijā,” sacīja Vingfīlds.
Tikmēr Madhvani norādīja uz nepilnībām garīgās veselības atbalstam TB pacientiem, īpaši pēc ārstēšanas pabeigšanas.
“Es nedomāju, ka sistēma saprot, cik tas ir biedējoši un cik vientuļi tas ir, it īpaši, kad jūs pabeidzat ārstēšanu un tad jūs vienkārši izspļauj pasaulē. Nav vairs nekādas turpmākas darbības,” viņa teica.
TB agrīna identificēšana, lai atvieglotu ārstēšanu
Viena no spilgtām niansēm ir tā, ka dažiem Apvienotās Karalistes pacientiem ir TB formas, kas ir izturīgas pret zālēm, kas var apgrūtināt un sadārdzināt ārstēšanu.
Zāļu rezistence rada lielākas problēmas valstīs, kur cilvēkiem ir grūtības piekļūt medicīniskajai aprūpei vai agrīni pārtraukt ārstēšanu. Zāles dažreiz izraisa sāpīgas blakusparādības, un cilvēkiem tās jālieto katru dienu četrus līdz deviņus mēnešus.
“Mums ir diezgan laba sistēma, lai cīnītos ar TB, taču ir nepieciešams pietiekami ātri atrast cilvēkus, kas tos pienācīgi ārstētu,” sacīja Zomerfīlds.
Dažiem cilvēkiem, kuri ir inficēti ar TB, slimība nekad neattīstās. Bet agrīna infekciju izskaušana ir ļoti svarīga tādiem pacientiem kā Madhvani.
Viņa nezina, kā viņa saslima ar tuberkulozi. Bet pirms diagnozes viņa neapzināti inficēja savu partneri, draugus, ģimenes locekļus un kolēģus.
Lielākajai daļai šī slimība neattīstījās, bet viņas māte gan, un septiņus gadus vēlāk viņa joprojām cīnās ar veselības sarežģījumiem.
Vēl vienai Madhvani inficētajai personai bija latenta tuberkuloze, bet vēl nav slimības. Ārsti viņam iedeva medikamentus, lai novērstu slimības, taču viņš agri pārtrauca to lietošanu.
Gadiem vēlāk “viņš man atsūtīja fotoattēlu, kurā viņš atrodas slimnīcā, novājējis… un viņš izskatījās sliktāk nekā es jebkad,” sacīja Madhvani. Viņas zarnu reakcija bija dusmas, ka viņš nav uztvēris tuberkulozi pietiekami nopietni.
“Es nedomāju, ka cilvēki saprot, ko tas jums nodarīs, ja jūs to nesakārtosit,” viņa teica. “Nav svarīgi, cik bagāts jūs esat, vai esat ceļojis vai neceļojis. Ja jūs ar to saskaraties, jūs esat pakļauts riskam.”